Buz pistinde geri dönüşüm

Zeytinburnu Belediyesi, ilçede geri dönüşümü arttırmak için özel buz pistleri kurdu. Geri dönüşüm kutularına kağıt, metal atan vatandaşlar pistlerde bedava kayabiliyor.

16.03.2010 - 09:35

Buz pistinde geri dönüşüm

Zeytinburnu’ndaki geri dönüşüm hamlesi, vatandaşların buz pateni keyfine dönüştü. Üç yıl önce geri dönüşüm hamlesi başlatılan Zeytinburnu’nda buz pateni ile geri dönüşüm aynı projede buluşturuldu.

Özellikle çocukları geri dönüşüme özendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla ilçenin iki ayrı noktasına 400’er metrekarelik Mobil Buz Pisti kurulurken, pistlerin çevresine ise geri dönüşüm konteynırları ve kutuları yerleştirildi.

Bu noktalara geri dönüşüme tabi olabilecek herhangi bir atık madde getiren her vatandaş, kurulan pistlerde hocaların kontrolünde yarım saat boyunca ücretsiz buz pateni yapma keyfi yaşıyor.

Zeytinburnu Belediyesi, vatandaşları özellikle de eğitim çağındaki çocukları geri dönüşüme özendirmek amacıyla çok farklı bir projeyi daha hayata geçirdi. Belediye, Zeytinburnu’nun iki ayrı noktasına biri 13x30, diğeri de 15x25 ebatlarında iki adet “Mobil Buz Pisti” kurdu. Bu pistlerin etrafı ise geri dönüşüm konteynırları ve kutuları ile donatıldı. “Doğaya Destek Sizden, Buz Pateni Keyfiniz Bizden” sloganı ile hayata geçirilen projeye göre; ister bir kağıt parçası, ister bir pet şişe, ister pil, kızartma yağı, isterse geri dönüşüme tabi olabilecek herhangi bir madde getiren her vatandaş, bu pistlerde hocaların gözetiminde 30 dakika boyunca ücretsiz olarak buz pateni yapma keyfi yaşıyor. Vatandaşlar pistlerden Nisan ayının sonuna kadar 10:00 – 22:00 saatleri arasında faydalanabilecek.

Projenin startı bugün Belediye Hizmet Binası önünde kurulan buz pistinde düzenlenen törenle verildi. Törende bir konuşma yapan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, amaçlarının yeni nesli geri dönüşüm konusunda bilinçlendirmek ve özendirmek olduğunu ifade etti.

Zeytinburnu’nda üç yıl önce ‘Her Atık Çöp Değildir; Zaman Tasarruf Zamanıdır’ sloganıyla geri dönüşüm hamlesi başlattıklarını anlatan Aydın, “Şu anda 5 bin konut, 250 işyeri, 35 kamu kurumu, 40 okul, 130 restaurant ve yemek üretim tesisini geri dönüşüm projesine dahil ettik. Böylece her ay yaklaşık 500 ton katı atık ile 6 ton atık yağ, Topkapı’da kurduğumuz geri dönüşüm tesislerinde yeniden ekonomiye kazandırılıyor. Bunun ekonomiye dönüşümü yaklaşık 55.000 lira” dedi.

Yapılan araştırmalarda insanların birbirlerine gönderdiği mektupların yüzde 44’ünün okunmadığının ortaya çıktığına vurgu yapan Başkan Aydın, bankalara çağrıda bulunarak “Kredi kartı bulunan herkese banklara hesap ekstresi gönderiyor ve bu ekstreler genelde zarfı bile açılmadan vatandaş tarafından çöpe atılıyor. Banka yönetimleri ortak bir karar alarak kağıtla hesap ekstresi gönderme olayını tamamen ortadan kaldırabilir bu da milyonlarca ağacı kesilmekten kurtarır” şeklinde konuştu. Aydın, doğaya gelişigüzel atılan bir cam şişenin 4.000, plastiğin 1.000, sakızın 5, sigara filtresinin ise 2 yılda yok olduğunu, geri dönüşümü yapılan her 1 ton camın yaklaşık 100 litre petrol tasarrufu sağladığını da sözlerine ekledi.

Başkan Aydın daha sonra ellerinde kağıt, karton, şişe, atık yağ vb. maddeler bulunan çocuklarla birlikte çöpleri geri dönüşüm konteynırlarına atarak patenleri giyerek piste geçti. Çocuklar ve öğrenciler ilk defa buz pateni yapacak olmanın heyecanıyla kendilerini piste attı. Hocaların gözetiminde yarım saat boyunca düşe kalka buz pateni yapan çocuklar renkli görüntüler oluştururken, bütün yaşıtlarını da geri dönüşüme katkıda bulunmaya çağırdı.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...