Buzdan barikatlar ve hegemonya savaşı

Mete Çubukçu ile Pasaport programı bu akşam Ukrayna'da, Avrupa Birliği politikasını değiştiren hükümete karşı düzenlenen kitlesel protesto gösterilerinin arka planına ilişkin özel bir dosyayı ekrana getiriyor. Pasaport saat 22.15'te NTV'de...

Haberler 20.12.2013 - 13:46

Buzdan barikatlar ve hegemonya savaşı

Ukrayna'daki 'Turuncu devrim'in üzerinden 9 yıl geçti. Ancak değişmeyen bir şey var. Ukrayna Batı'ya açılma ve Rusya yanlıları arasında halen ikiye bölünmüş durumda.

Viktor Yanukoviç hükümetinin Rusya ile ilişkileri tehlikeye atmamak için, Avrupa Birliği'yle olan Ortaklık Antlaşmasını imzalamaması ülkede olayların fitilini yeniden ateşledi.

Başkent Kiev'deki 'Bağımsızlık meydanı'nı dolduran onbinler, demokrasi ve özgürlük diyor. -15 derecede meydandan ayrılmayan binlerce kişi buzdan barikatların arkasında direniyor.

Ukrayna'nın iç meselesi gibi görünen krizin arkasında yatan diğer nedense AB ile Rusya'nın hegemonya mücadelesi.

Eylemlere öncülük edenler arasında Dünya Boks Şampiyonu Vitali Klitchko, 2004 Eurovisyon Şarkı yarışması birincisi Ruslana da var. Peki Ukrayna'da neler oluyor?

Eylemcilerin temel hedefi gerçekten Avrupa Birliği ve Batı mı? Rusya ile ilişkiler eski Sovyet ülkesi Ukrayna için ne kadar önemli?

Ukrayna, Rusya ile ilişkileri riske atma lüksüne sahip mi? Rusya'nın petrol ve doğalgaz ihracatının önemi, enerji savaşları ve daha fazlası.

Mete Çubukçu ile Pasaport saat 22.15'te...

Sayfa Yükleniyor...