'Çadır kentteki yangının nedeni nargile'

AFAD Başkanı Fuat Oktay, dün anne ile 3 çocuğunun öldüğü Şanlıurfa Telhamut Çadır Kenti'ndeki yangınının 'nargile' nedeniyle çıktığını söyledi.

Haberler 15.01.2013 - 17:29

'Çadır kentteki yangının nedeni nargile'

Ceylanpınar'da, Suriyelilerin barındığı çadır kentte çıkan yangında anne ile 3 çocuğu öldü, 2 kişi yaralandı.

Alınan ilk bilgiye göre, Telhamut Çadır Kenti'ndeki bir çadırda öğleden sonra henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.

Kısa sürede büyüyen ve çadır kentteki itfaiye ekibinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangında 7 kişi yaralandı.

112 Acil Servis ekiplerince Ceylanpınar Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralılardan Suriyeli anne ile 3 çocuğu müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Yapılan ilk müdahalelerinin ardından Şanlıurfa'daki hastanelere gönderilen yaralılardan, yaşları 5-7 arasındaki 2 çocuğun hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, olayla ilgili yaptığı açıklamada yangının çadırdaki nargile nedeniyle çıktığını söyledi.

Bu tür olayların çadır kentlerdeki sistemin dışında geliştiğini söyleyen söyleyen Oktay şunları kaydetti:

"Isıtıcılarımız da özel radyatörlü hiçbir yangın olmaması için. Buna rağmen kamplarda kalan misafirlerimizin ya dikkatsizliğinden ya da kendilerinin özellikle farklı bir şeyler yapmak istemelerinden kaynaklanmakta.

Bugünkü yangın içeride nargile içilmesinden kaynaklanmış. Kamp yönetiminin de bundan haberi yok. Anında müdahalede bulunuldu ama ne yazık ki kayıplarımız oldu.''

ARBEDE ÇIKTI
Yangının ardından çadırkentte kalan Suriyeliler ile güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı.

Yangına tepki gösteren Suriyeliler ile güvenlik görevlileri arasında yaşanan kısa süreli arbedede aralarında askerlerin de bulunduğu bazı kişiler hafif yaralandı.

ÖNCEKİ YANGINLARINDA 10 SURİYELİ ÖLMÜŞTÜ
Öte yandan, Ceylanpınar'daki Telhamut Çadırkenti'nde geçen sene 24 Aralık'ta sobanın devrilmesi sonucu çıkan yangında, çadırda kalan aynı aileden 5 çocuk yaşamını yitirmişti.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki Süleymanşah Çadırkenti'nde ise 8 Ocak'ta bir çadırda çıkan yangında akraba olan 5 kişi ölürken, 1 kişi yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...