Çamlıca Camii projesi belli oldu

İstanbul Çamlıca Tepesi'ne yapılacak caminin projesi açıklandı. Yapılan açıklamaya göre 'Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun hazırladığı proje hayata geçirilecek.

Haberler 15.11.2012 - 12:26

Çamlıca Camii projesi belli oldu

Çamlıca Tepesi'ne yapılacak cami belli oldu.


'Çamlıca yeni silüetinin mimarını arıyor' adıyla düzenlenen yarışmada 62 proje arasında birinci çıkmadı, 2 proje ise ikinciliği paylaştı.

Yarışmanın ikincileri, toplam 225 bin lira para ödülü kazandı.

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, hangi projenin uygulanacağına karar verdi.

Dernekten yapılan açıklamada 'Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun hazırladığı ''SAS33'' rumuzlu cami projesinin uygulanacağı bildirildi.

30 BİN KİŞİ KAPASİTELİ
Yarışmanın şartnamesine göre, cami, Üsküdar Çamlıca mevkisinde 57 bin 511 metrekarelik alan üzerinde, ibadet ile birlikte eğitim ve sosyal kültürel ihtiyaçların karşılanması hedefi doğrultusunda inşa edilecek. Cemaat kapasitesi avlu dahil 30 bin kişi olarak tasarlanacak camin, yaklaşık 15 bin metrekarelik alan üzerine oturtulacak.

Eğitim ihtiyacının karşılanmasına yönelik 50'şer kişilik 10 derslik, sosyal ve kültürel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik 750 kişilik konferans salonu, 250 kişilik toplantı salonu, kütüphane, sergi salonu ile birlikte tasarımın gerektirdiği mekanlar ile bin kişilik otopark düzenlenecek, gasilhane ve yemekhaneyle diğer teknik alanlar da cami bünyesinde oluşturulacak.

(Büyük resim için üzerine tıklayın) (Büyük resim için üzerine tıklayın)

'MALİYET 100 MİLYON LİRAYI GEÇECEK'
İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, yaptığı açıklamada, projenin çok hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini söyledi.

Caminin bağışlarla inşa edileceğini ifade eden Külünk, Cami projesinin, 100 milyon lirayı geçeceğini düşünüyoruz. Dernek olarak, İstanbul'a yeni bir siluet kazandırmaya çalışan tarafız. Proje bittikten sonra kamuoyu görecek, takdir edecek veya etmeyecek. Her ikisine de saygı duyacağız ama takdir edeceklerini tahmin ediyorum'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...