‘Çatışmadan geldik, soluklanıyoruz'

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde yaşanan çatışmalarda şehit olan 5 askerin evinde büyük hüzün var. Hayatlarının baharında toprağa düşen 5 genç, geride yürek burkan hikayeler bıraktı. İşte şehitlerin ardında kalanlar...

Haberler - Anadolu Ajansı 23.08.2012 - 16:01

‘Çatışmadan geldik, soluklanıyoruz'

Ailesi ve yakın çevresinin 'Zafer' adıyla hitap ettiği  26 yaşındaki Astsubay Hüseyin Çetin şehit düştüğü haberi, Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde yaşayan ailesine yetkililer tarafından verildi.

Acı haberi alan baba Recep, anne Necmiye ile şehidin eşi Hayrülnisa Çetin fenalık geçirdi. Aileye ilk müdahaleyi eve gelen sağlık ekibi yaptı.

Yaklaşık 6 yıllık astsubay olan Çetin'in baba ocağına en son 3 ay önce geldiği öğrenildi. Çetin’in 7 aylık hamile olması nedeniyle eşini de köydeki ailesinin yanına gönderdiği belirtildi. Şehidin naaşı bugün Lapseki ilçesinde düzenlenecek törenle toprağa verilecek.

HAMİLE EŞİ FENALIK GEÇİRDİ
Piyade Uzman Onbaşı Mehmet Suay'ın Hatay'ın İskenderun ilçesindeki baba evinden de gözyaşı sel oldu, acı feryatlar yükseldi.

Oğlunun şehit olduğunu öğrenen baba Raşit, anne Perihan Suay ve ilk çocuğuna 3 aylık hamile olan şehidin eşi Berivan Suay, fenalık geçirdi.

Fenalaşan aile fertlerine, sağlık personeli müdahale etti. Bu arada, Suay ailesinin evine Türk bayrakları asıldı. Suay’ın evini ziyaret eden yetkililer, şehidin babası, annesi ve eşine başsağlığı diledi.

Helallik alınması için baba evine getirilen şehidin naaşı, Kaptan Mehmet Paşa Camisi'e götürüldü. 
Buradaki cenaze töreninde, şehidin 3 aylık hamile eşi Berivan Suay ile annesi Perihan Suay uzun süre tabura sarıldı.

Burada kılınan cenaze namazının ardından Şehit Uzman Onbaşı Suay, İskenderun'a bağlı Karaağaç beldesindeki şehitlikte toprağa verildi.

ŞEHİDİN BABASI: DEVLET BABA ÇÖZSÜN
Çatışmada şehit düşen Piyade Uzman Çavuş İsmail Zengin'in Balıkesir'in Savaştepe ilçesindeki evi Türk bayrakları ile donatıldı. Yetkililer, şehit evine gelerek acılı aileye baş sağlığı dileğinde bulundu.

Şehidin evinin önünde kurulan taziye çadırında Kur'an-ı Kerim okundu. Acı haberi alan şehidin kız kardeşi Pınar Zengin, fenalık geçirdi. Teröre lanet okuyan Zengin'i yakınları teskin etmeye çalıştı. Zengin'in nişanlısı da şehidin fotoğrafını elini alarak gözyaşı döktü.

Acılı Baba Rifat Zengin, konuşacak, söyleyecek sözünün bulunmadığını belirterek, ''Devlet çözümünü bulsun. Devlet var, devlet baba var. Yapılması gereken ne varsa yapılsın. Vatan sağ olsun. Diyeceğim başka bir şeyim yok. Kasım ayında bir oğlumu daha askere gönderiyorum. Bu vatan için feda olsun'' dedi.

Oğlunun en son bayram öncesi izne geldiğini anlatan Rifat Zengin, bayramlaşıp helalleştiklerini söyledi.

‘ASLANLAR GİBİ ÇARPIŞIP ŞEHİT DÜŞTÜ’
Kasım ayında askere gideceği öğrenilen Zengin'in kardeşi Coşkun Cengiz Zengin de kendisine baş sağlığı dileyen Vali Vekili Şahin ile Tümgeneral Kır'a, ''Ağlamayacağım. Dimdik ayakta duruyorum, yıkılmayacağım. Onları sevindirmeyeceğim. Ağabeyim aslanlar gibi çarpıştı, şehit düştü'' dedi.

Zengin, kendisinin de askere gideceğini ve vatan için çarpışacağını belirtti.

İŞSİZ KALINCA ASKERE GİTTİ
Biri kız 4 kardeşli bir ailenin en büyüğü olan Zengin'in, askerden geldikten sonra bir yıl işsiz kaldığı ve daha sonra uzman erbaş olarak göreve başladığı belirtildi.

Şehidin, Diyarbakır'da vatani görevini yapan kardeşlerinden Hakan Zengin'in de bir hafta önce terhis olduğu öğrenildi.

Zengin'in naaşının Van'da düzenlenecek askeri törenin ardından uçakla Balıkesir'e gönderileceği, cenaze töreninin bugün yapılacağı bildirildi. 

‘MEŞE AĞACININ GÖLGESİNDE SOLUKLANIYORUZ’
24 yaşındaki Uzman Çavuş Soner Özdemir'in Çorum'un Osmancık ilçesindeki baba evine de ateş düştü.

Yetkililer, baba Şemşit Özdemir dağda çobanlık yaptığı için acı haberi anne Ayşe Özdemir'e verdi.

Ailenin ilçeye bağlı Kuzhayat köyündeki evinin bahçesine taziye çadırı kurulurken, köydeki evlere Türk bayrakları asıldı.

Şehidin yakınları eve akın ederken, anne Ayşe Özdemir yakınlarının tesellisiyle ayakta durmaya çalıştı.

Anne Özdemir, oğlu ile bayramın ikinci günü konuştuğunu belirterek, ''Ben onu ne yokluklarla büyüttüm. Ağlamayacağım, onları güldürmeyeceğim. Bir oğlum daha var onu da göndereceğim. Bizi de götürsünler. Bayramda aradı, konuştuk, ağzından bal akıyordu. Gurur duyuyorum, benim oğlum şehit oldu'' dedi.

Şehidin annesine “Dün gece çatışmadan geldik, meşe ağacının gölgesinde biraz soluklanıyoruz” dediği belirtildi.

Bekar olduğu öğrenilen şehidin 5 çocuğun ortancası olduğu, babasının çobanlık yaparak evi geçindirdiği, 8 yıl önce de kız kardeşini kaybettiği öğrenildi.

RESSAM OLMAK İSTİYORDU
Öte yandan, şehidin ressam olmak istediği, maddi imkansızlıktan dolayı askerliği seçtiği öğrenilirken, evinin dört bir yanını kendi yaptığı desenlerle süslediği gözlendi.

Şehidin naaşının bugün toprağa verileceği öğrenildi.

‘DAĞDAKİLERİ KUCAKLAYIP MECLİS’E GELMESİNLER’
Piyade Uzman Erbaş İbrahim Yıldız'ın Yozgat'ın Yerköy ilçesindeki baba evinde de diğer şehit evlerinde olduğu gibi yas var.

Sabah saatlerinde İlçe Jandarma Komutanlığı yetkililerinden oğlunun şehit olduğu haberini alan baba Halil Yıldız, ağlamayacağını söyledi.

Oğluyla en son Ramazan Bayramı'nın 3. günü görüştüğünü söyleyen Baba Yıldız, “Sadece şunu diyorum; Meclis'in içini temizlesinler. Dağdaki ile kucaklaşıp ondan sonra Meclis'e gelmesinler'' dedi.

Şehidin Karaşar Mahallesi'ndeki evinin önüne Yerköy Belediyesi tarafından taziye çadırı kuruldu, vatandaşlar da şehidin evini Türk bayrağı astı. Taziyeleri kabul eden şehidin annesi Sema Yıldız'ın ise gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

GEÇİCİ GÖREVDEYDİ
İki erkek kardeşten biri olan şehit İbrahim Yıldız'ın bekar olduğu, geçici görev nedeniyle Şırnak'ta bulunduğu öğrenildi.

Sayfa Yükleniyor...