Çeçenistan'da dev dinozor yumurtaları bulundu

Jeologlar, Rusya’nın Çeçenistan bölgesinde çok sayıda dinozor yumurtasının fosilini içeren bir kazı alanı keşfetti.

Çeçenistan'da dev dinozor yumurtaları bulundu

Çeçenistan Devlet Üniversitesi’nden Emin Dzhabrailov, “Şu ana kadar 40 kadar yumurta bulduk, ancak daha fazla bulmayı umuyoruz... Toprağın altında daha fazla olabileceğini düşünüyoruz” dedi.


Yumurtaların gömülü olduğu alan, Sovyet Rusya dönemindeki Gürcistan sınırının geçtiği Kafkas dağlarının bulunduğu bölgede yapılan yol inşasında ortaya çıktı. Bir tepeyi dinamitle havaya uçuran mühedisler, patlamanın ardından toprağın altında belirten dev yumurtalarla karşılaştı.

Dzhabrailov, inceledikleri yumurtaların boyutlarının 25 santim ile bir metre arasında değiştiğini belirtti. Çeçen jeolog, yumurtaların ne tür dinozorlara ait olduğunu belirlemek için paleontologların yardımına ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Dzhabrailov, geçmişte şiddet olaylarıyla ön plana çıkan Çeçenistan bölgesinin, doğal güzelliklerini öne çıkarmak ve turist çekmek istediklerini belirtti.

Çeçenistan, Ramazan Kadirov yönetiminde gerçekleştirdiği milyon dolarlık inşaat projeleriyle turizm potansiyelini artırmayı ve şiddet olaylarıyla anılan geçmişini geride bırakmak istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...