23 Ağustos Pazar akşamı İstanbul'da bir yakınının cenaze törenine katıldıktan sonra 29 AC 975 plakalı otomobiliyle Gümüşhane'ye dönen Fahri Aydın'dan (39) haber alınamadı. Endişelenen yakınlarının durumu güvenlik güçlerine bildirmesi üzerine Sivil Savunma ve Jandarma ekiplerince Aydın'ı arama çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmalarda, iş adamının Gümüşhane-Tirebolu kara yolunun Kirazlık köyü mevkisinde Torul Baraj Gölü'ne düştüğü pazartesi günü tespit edildi.

Aynı gün yapılan arama çalışmalarının sonuç vermemesi üzerine salı günü Rize'den getirtilen dalgıç ekibinin yaptığı çalışmalarda önce 30, sonra 40 metre derine dalış yapılmış, ancak iş adamına ve aracına ulaşılamamıştı.

Çarşamba günü devam eden çalışmalarda ise Rize'de profesyonel olarak dalgıçlık yapan Rıza Birkan, yaklaşık 105 dakika süren aramasının ardından, Aydın'ın cesedinin de içerisinde olduğu otomobile, 62 metre derinlikte ulaştı. Yüzeye çıkan Birkan'ın, Aydın'ın cesedini araçtan çıkarmaya çalıştığını, ancak sıkıştığı için başarılı olamadığını söyledi. Aynı gün, İçişleri Bakanlığına ait helikopterle Ankara'dan Gümüşhane'nin Torul ilçesine gelen 5 kişilik AKUT ekibi ile Samsun'dan gelen 6 kişilik Sahil Güvenlik ekibi de çalışmalara katıldı.

Perşembe günü ise Samsun'dan gelen ekibin iki adet balon bağladığı otomobil, su yüzeyine yükseltilerek bağlanan halatlarla çekici tarafından çekilmeye çalışıldı, ancak halatın kopması üzerine çalışmalara devam edilemedi.

Aydın'ın cesedinin çıkartılması için cuma günü özel bir firmaya ait kayık, tıra yüklenerek Torul Baraj Gölü'ne getirildi, yapılan tespit ve keşif çalışmaları sonunda çalışmaların bir gün sonraya bırakılmasına karar verildi.

Rize'den dün tekrar getirtilen dalgıç Rıza Birkan'ın yer tespiti için dalışından sonra rahatsızlanması üzerine çalışmalar tekrar durduruldu ve bugüne ertelendi.

Bugün de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 10 kişilik SAT Komandosu ekibi ile İl Sivil Savunma, Samsun Sahil Güvenlik ve dalgıç ekiplerinin çalışmaları sonuç verdi. SAT komandolarının ikişerli gruplar halinde dalış yaparak toplam 2 ton kapasiteli iki balonu halatlarla bağladığı otomobil, balonlara verilen hava yardımıyla yüzeye çıkartıldı. Diğer ekiplerce botla çekilen araç, kıyıya ulaştırıldı. Araçtan çıkartılan Aydın'ın cesedi ise ambulansla Trabzon Adli Tıp Kurumu'na kaldırıldı.

Gümüşsu Fabrikası ortağı ve AK Parti Gümüşhane İl Yönetim Kurulu üyesi olan Aydın'ın, otopsinin ardından yarın Torul ilçesine bağlı Altınpınar beldesinde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği öğrenildi.