Telek, "Cesur yeni dünya" projesine kadar uzanan öyküsünü şöyle anlatıyor:

"18 yaşımdan beri bir şekilde yollardayım. Yurt dışında eğitim aldım, çalıştım, gittim geldim ama bir türlü yerleşik hayata geçemedim.

Ailem başta olmak üzere pek çok insan neden böyle yaşamayı seçtiğimi, neden önüme gelmiş diğer olasılıkları ‘teptiğimi’ anlamadı, eleştirdi. Bunun kendi seçimim olmakla beraber benden öte bir güç tarafından aktive edilmiş bir yol olabileceğini pek kimse kavramadı. Kariyer ya da parayı öncelik olarak görmemem garip karşılandı, idealizmim zaman zaman gülünç bulundu. Sistemi eleştirmem ve yaşamın tümünü merkeze koyan değerlerimle yaşamaya çalışmam zaman zaman yalnız hissetmeme yol açtı.

Herşeye rağmen doğru bildiğim yoldan sapmadım kendi kararlarımı almaya başladığımdan beri. İçsesimi, sezgilerimi dinledim hep, hayatın bir öğrenme yolculuğu olduğuna inandım; ‘hata’ sözcüğünü lügatımdan, ‘pişmanlık’ duygusunu hayatımdan çıkardım ve içinde olduğum yola güvenerek yeni adımlar attım ileriye doğru hep.

Hayatta insanın inandığı herşeyi yapabileceğine, sevdiği ve kendisi için anlam taşıyan işleri yaparak mutlu olabileceğine inandım; finansal sıkıntılar çektiğimde dahi bu prensibimden ödün vermedim, inandığım şeyleri yapmaktan vazgeçmedim. Kendimi hırpaladığım zamanlar da oldu, manen beslenemediğim, yalnız hissettiğim zamanlar da. Vazgeçmedim çünkü yaşadığım acı tatlı her tecrübenin, hayatın, önüme altın tepside sunduğu öğrenme ve büyüme fırsatları olduğunu bildim ve şükrettim.

Şimdi bakıyorum da benim gibi insanlar çoğalmış, çoğalmışız. Artık içi boşalmış bir sistemin kendilerine dayattığı, kendilerini tüketen kabuksu yaşamları bırakıp, yeniden yaratıcılıklarını keşfetmeyi ve daha anlamlı yaşamlar hayal eden o kadar çok insan var ki! Belki bazılarımız henüz bunu nasıl yapacağımızı bilemiyor ama o sıçrayışı yapmaya kararlı, doğru an’ı bekliyoruz.

Doğru an, şu an! Şimdi. İçinizdeki korları çevresini aydınlatacak bir ateşe dönüştürmenin, hayallerin peşinden gitmenin, risk alıp rahatlık-alışkanlık-atıllık alanından dışarıya adım atmanın tam zamanı!

Zaten güvence saydığımız herşey – mal, mülk, kariyer, vs – aniden elimizin altından kayıp gidebilir. Asıl güvence, insanın her koşulda ayakta kalabilmesi, inandıkları peşinden gidebilmesi, her durumda özsevgisini ve özsaygısını koruyabilmesi değil midir?

Şimdi yeni bir yolculuğa hazırlanıyorum: cesur yeni dünyaya bir keşif yolculuğu. Bu aynı zamanda cesur yeni ben’i de bir keşif yolculuğu. Bugün başdöndüren bir hızla değişen dünyada kendi gerçeğimi ve hayal ettiğim dünyayı yaratmak konusunda cesaretimi sınayacağım ve aynı zamanda benim gibi, hayal ettikleri dünyayı yaratmak için risk alan, önlerine çizilmiş, tarif edilmiş bir yolda yürümektense bilinmeyen bir yolda yeniye hayat vermek için rahat ve tanımlanmış yaşamlarının dışına çıkmaya cesaret edebilmiş insanların ve toplulukların hikayelerini anlatacağım bir yolculuk. İsmi ‘Cesur Yeni Dünya‘. Amerika’nın Batı kıyısında Seattle’dan Santa Fe’ye yapılacak bir yolculuk; yol boyunca kendilerini ve dünyayı dönüştüren insanlar ve topluluklarla buluşmalar, onların ilham ve cesaret veren hikayelerini yazı, fotoğraf ve video ile sizlerle paylaşmak. Neden özellikle Amerika’nın Batı kıyısı? Çünkü o bölgede insan varoluşunun dönüşümü için hem fiziksel/materyal hem de içsel/ruhani çalışmaları birlikte yürüten insan topluluklarının daha yoğun olduğuna inanıyorum. Bu dönüşüm sadece materyal dünyanın dönüşümü değil, aynı zamanda ruhani bir aydınlanma ve bilincin yükselmesiyle de ilgili. Bu iki sürecin birlikte yaşanması dönüşümün kalıcı olması için şart...

....Bu yolculuğu hayal ettiğim kapsamıyla yapacak maddi kaynağım yok henüz. Ama kaynağı yaratabileceğime ve üreteceklerimin, yazıp çizeceklerimin bunları duymaya ihtiyacı olanlara, o sıçrayışı yapmak için doğru an’ı bekleyenlere iyi geleceğine inancım tam. Verebileceklerim kadar bunun bana dönüşü olacağına ve beni madden de besleyeceğine güvenim var. Bu sebeple sürdürülebilir, adil ve barışcıl bir dünya vizyonuna inanan ve bunu nasıl yaratabileceğimizle ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımını desteklemek isteyen sponsorlar arıyorum. Aynı zamanda yeni bir alternatif kaynak yaratma modeli olan ‘kitle fonlaması’nı da deniyorum. Yani, projemin sunumunu bir kitle fonlaması platformu olan Indie Gogo’da paylaşarak parçası olduğum toplulukları ve beni tanıyanları, miktarı önemli olmayan bir katkı vererek projeye dahil olmaya davet ediyorum. Çünkü aslında bu hikaye hepimizin hikayesi, yolculuk hepimizin yolculuğu. Siz de Cesur Yeni Dünya’ya katılmak isterseniz kampanya sayfama bir göz atın ya da benimle iletişim kurun.

Gelin hayallerimizi yaşamaya bugünden başlayalım!"