CHP: AKP Sayıştay'ın başına çuval geçiriyor

CHP'ye göre şimdi de sayıştay'ın AKP'lileştirilmesi gündemde. Meclis gündeminde bulunan Sayıştay yasa teklifini eleştiren Grup Başkanvekili Hamzaçebi "Bu teklifle Sayıştay'ın başına çuval geçirilmiştir" dedi.

Haberler 21.10.2010 - 16:02

CHP: AKP Sayıştay'ın başına çuval geçiriyor

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında iktidar partisini kendine göre bir Sayıştay yaratmaya çalışmakla suçladı.

Sayıştay yasa tekilfinin Meclis Genel Kurulu'nda görüşüldüğünü hatırlatan Akif Hamzaçebi, "AKP milletvekilleri tarafından verilen bir önergeyle Sayıştay'ın denetim konusunda eli kolu bağlandı. Buna göre Sayıştay performans denetimi yapamayacak" dedi.

Grup Başkanvekili Hamzaçebi'nin açıklamaları şöyle:

''Hükümetin, AKP'nin tercihi, Sayıştayın performans denetimini yapmaması yönünde olmuştur. Bu tesadüfi bir gelişme, önerge değildir. Sayıştay, 15 yıldır performans denetimini yürütüyor, dünkü düzenlemeyle bu denetim tarihe karışmıştır. Bunun nedeni, Sayıştayın gündeminde bulunan bazı performans denetim raporlarının işleme konulmaması ihtiyacıdır. Karadeniz Sahil Yolu, Deriner Barajı ve hafif raylı sistemler konusunda, Sayıştayın performans denetim raporları vardır. Bu raporlarda ciddi ölçüde kamu zararları tespit edilmiştir. Raporların düzenlenmesinden sonra Sayıştay ilgili kurumların görüşlerini almıştır.

Bu görüşler Mart 2010'da Sayıştaya intikal etti. Ancak o tarihten bu yana raporlar, Sayıştay Başkanı tarafından görüşülmek üzere Sayıştay Genel Kuruluna gönderilmemiştir. Bu raporlar tutulmaktadır. Dünkü önerge doğrultusunda teklif yasalaşırsa, bu 3 rapor işlem görmeyecek, iddia edilen kamu zararları da hiçbir zaman gündeme gelmeyecek, soruşturmaya konu olmayacaktır. AKP'nin niyeti kendine göre bir Sayıştay yaratmaktadır. Bu düzenlemeyle artık Sayıştay, TBMM adına değil Hükümet adına denetim yapan bir kurum haline dönüştürülmüş olmaktadır. 'Sayıştayın başına çuval geçirilmiştir' dersek, fazla abartmış olmayız. Parlamento açısından bir lekedir, bu lekenin temizlenmesi gerekir. İktidar partisini, bu düzenlemeyi bir kez daha gözden geçirmeye davet ediyorum.''

Sayfa Yükleniyor...