NTV

CHP Milletvekili Bozkurt hakkında soruşturma

Anadolu Ajansı

Türkiye

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt hakkında, bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle soruşturma açıldı.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt hakkında, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, yaptığı açıklamada, bir televizyon kanalında konuşan Bozkurt hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216. maddesinde düzenlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan soruşturma başlatıldığını bildirdi. 

CHP Konya Milletvekili Bozkurt, hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili "O programdaki tüm sözlerimin arkasındayım. Sözlerim, ülkemizi bölmek isteyenlere, emperyalist güçlere ve işbirlikçilerine. 1 saatlik konuşmamın tek bir cümlesini bağlamından koparıp çarpıtarak 'Evet, diyenleri denize dökecekmiş' diye bir yalanla beni karalamaya çalışanların amacını anlıyorum" dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan da konuyla ilgili bir açıklama geldi. İstanbul'da medya temsilcileriyle yaptığı buluşmada konuyla ilgili soruyu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Herkes dil ve üsluba özen göstermeli. Halkın iradesi başımızın üzerinde. Tehdit şantaj gibi unsurları kullanmaktan kaçınmalıyız" ifadelerini kullanmıştı.

NE DEMİŞTİ?

Bozkurt'un konuk olduğu bir televizyon programındaki açıklamaları tartışma konusu olmuştu. CHP milletvekili programda şu ifadeleri kullanmıştı:

"Evet çıkmayacak adım gibi eminim. Bu millete güvenmek gerek. Bizim kitabımızda umutsuzluk yok. En az yüzde 60-65 hayır çıkacak ama de ki evet çıktı. Kimse heveslenmesin kardeşim, biz yine Samsun'dan başlarız Amasya'ya gideriz Sivas'a gideriz Ankara'ya geliriz buradan İnönü'ye, Sakarya'ya, Dumlupınar'a sizi İzmir'e kadar kovalamazsak anamızdan emdiğimiz süt helal olmasın. Sizi de sizin yedi göbek sülalenizi de bütün emperyalistleri de İzmir'den denize dökeriz.

ETİKETLER