İlişkili Haberler

CHP'de Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı.

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunmak üzere parti sözcüsü Bülent Tezcan kameralar karşısına geçti.

Tezcan sözlerine "Bu dönem içindeki son basın toplantımız olacak, yeni çalışma döneminde yeni MYK ve yeni bir sözcü arkadaşımız basın toplantılarını yapmaya devam edecek" diyerek başladı. 

Önümüzdeki günlerde Kılıçdaroğlu'nun yeni çalışma ekibini oluşturacağını söyleyen Tezcan, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni çalışma döneminde yeni MYK ve yeni sözcü olacak. Seçimlerden sonra bugüne kadar sonuçların değerlendirilmesi için başlattığımız çalışmalar devam ediyor. Olağanüstü kurultay talebine yönelik süreç vardı. Pazartesi sonuçlandı. MYK toplantımızı yaptık, Sayın Genel Başkanımıza teşekkür ettiler. Sayın Genel Başkanının MYK'yı değiştirmek ve yeni MYK ile devam etmesi tüzükte kendisine tanınmış bir yetkidir. Bu konuda arkadaşlarımız yapacaklarını destekleyeceklerini beyan ettiler. Bundan sonrası Sayın Genel Başkanımıza kalmış bir durum. Bir yeni çalışma ekibini önümüzdeki günlerde Sayın Genel Başkanımız oluşturacaktır."

"569 İMZA İLE KURULTAY MÜMKÜN DEĞİL"

Olağanüstü kurultay talepleriyle ilgili sürece de değinen Parti Sözcüsü, "569 imza ile kurultayı toplamak mümkün değil. Genel Başkanın da kurultay toplama konusunda bir iradesi yoktur toplamayacağını da ifade etmiştir" değerlendirmesini yaptı.

Tezcan şöyle devam etti:

"Sayın Genel Başkanımız bu zamana kadar şu kadar MYK değişti deniliyor, çünkü kurultay var. Kurultay olmadan değiştirilen MYK sayısı sadece ikidir. Seçim sonrası kurultay olmadan MYK değişikliği ikidir. her kurultay sonrası yeni MYK'lar oluşur. CHP bugüne kadar kendisini kanıtlamış bir partidir. Seçim sonuçlarıyla ilgili partinin değerlendirme süreci bu ay sonuna doğru tamamlanmış olacak." 

Tezcan'ın açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Türkiye ekonomisi freni patlamış kamyon gibi nereye çarpacağı belli değil. Man Adası'ndaki dolarları bozdurdun mu? Oradan gelen paralar dolar olarak duruyor mu TL'ye çevirdin mi? Bugün milletin yastık altındaki dolarlarını bozdurmalarını istiyorlar. TL'deki değer kaybı kabul edilebilir değil. Yastık altındaki dolarla sorunu çözebileceklerini sanıyorlar. Sorunun sebebi olanın çözüm yeteneği yok.

Türkiye açların ve yoksulların çoğunlukta olduğu hale geldi. 7 bin 912 lira yoksulluk sınırı.  Demek ki nüfusun çoğunluğu yoksul. AK Parti iktidarı Türkiye'yi açların ve yoksulların ülkesi haline getirdi. 100 günlük paket hiçbir yapısal çözüm önerisi içermeyen bir paket. 100 günü heba edeceğiz diyorlar."

TOPLANTININ PERDE ARKASI

Edinilen bilgiye göre MYK üyeleri tek tek söz alarak değerlendirmelerde bulundu.

4 İSİM GÖREV ALMAK İSTEMEDİ

Genel başkan yardımcıları Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Haluk Koç ve Muarrem Erkek'in yeni MYK'da görev almak istemedikleri öğrenildi. Seyit Torun, Çetin Osman Budak, Faik Öztrak, Gülizar Biçer ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na yönelik olarak "Eliniz serbest ne yapmak isterseniz sizin takdiriniz" ifadesini kullanıldı. 

Kılıçdaroğlu'nun yeni MYK'yı yarın açıklaması bekleniyor. 5 yada 6 ismin yeni MYK'da görev almayabileceği belirtiliyor. Görev almak istemediğini söyleyen Haluk Koç'un Örgütten Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı'na getirilmesinin beklendiği kaydedildi.

KILIÇDAROĞLU'DAN TEŞEKKÜR

Toplantıda yaptığı kısa konuşmada genel bir Türkiye değerlendirmesi yapan Kılıçdaroğlu MYK üyelerinin zor bir dönemde görev aldığını belirterek her birine  teşekkür ettiği.

Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, toplantıda ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise ABD ile yaşanan krizle ilgili bir sunum yaptı.