NTV

CHP Sözcüsü Böke'den "dokunulmazlık" açıklaması

Anadolu Ajansı

Türkiye

Meclis'te görüşmeleri devam eden "dokunulmazlık" teklifiyle ilgili açıklama yapan CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke "Verilecek her oy da milletvekilinin vicdanına kalmış" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP'nin HDP ile hareket ettiği iddialarına ilişkin, "CHP'nin tek bir ittifakı vardır, o da halkla. CHP ilkesel olarak tutumunu Meclis'teki bütün konularda sürdürmektedir." dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı.

Parti Sözcüsü Böke, toplantının ardından yaptığı açıklamada, dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulundaki oylamasına değindi.

Bir yanlışı düzelterek konuşmasına başlamak istediğini belirten Böke, "Dün TBMM'de görüşülenler, dokunulmazlıkların kaldırılması ile ilgili bir teklife dair değildi." ifadesini kullandı. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusunun CHP'nin parti programında 10 yıllardır bulunduğunu aktaran Böke, CHP'nin Anayasa'nın 83. maddesinin kalıcı bir şekilde yeniden düzenlenerek, dokunulmazlıkların kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılmasını istediğini anlattı. Böke, şöyle devam etti:

"Biz hep şu tavrı ortaya koyuyoruz; ne terörle işbirliği yapanlar ne de çalıp çırpanlar dokunulmazlık zırhının arkasına saklanmasın diyoruz. Her CHP'li milletvekili daha seçilmeden böyle bir taahhütnameye imza atıyorlar. Bizlerin bu konudaki ilkesel tavrı net ve açık. Bizim ilkesel tutumumuzda herhangi bir değişiklik yok. Anayasa'nın 83. maddesi kalıcı bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Dokunulmazlıklar kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılmalıdır. Kürsü dokunulmazlığı dışında bizim hiçbir dokunulmazlığa ihtiyacımız yok. Ancak ortaya çıktı ki bunlara ihtiyacı olan milletvekilleri varmış. Ortaya çıktı ki AKP için bu dokunulmazlık zırhı bir zorunluluk ve gereklilikmiş. Önce biz '83. madde kalıcı olarak değişsin' dedik, reddettiler. Yani 'dokunulmazlıklar kalkmasın biz bu zırhın arkasına saklanacağız' dediler. Sonra bu teklife bakanların dahil edilmesini önerdik, reddettiler. Yani, 'çalıp çırpanları, yüzyılın yolsuzluğuna karışan bakanları koruyacağız' dediler. Dün reddedilmiş olan, AKP tarafından gerçek dokunulmazlıkların kaldırılmasıdır. Açıkça ortaya çıkmıştır ki AKP'nin dokunulmazlıklar zırhına ihtiyacı vardır. Şapka düşmüş kel görünmüştür."
Türkiye'nin gerçek sorunları bulunduğunu ve bu sorunların gündemde olması gerektiğini vurgulayan Böke, Diyarbakır'ın Dürümlü mezrasında bomba yüklü kamyonunun patlatılması sonucu 16 masum köylünün hayatını kaybettiğini anımsattı.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun köy muhtarından ilk bilgileri aldığını söyleyen Böke, derin üzüntü duydukları olayı araştırmak için yarın Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak başkanlığında bir CHP heyetinin Diyarbakır'a gideceğini bildirdi.

"500'ÜN ÜZERİNDE ŞEHİT VAR"

"Türkiye'nin 7 Haziran'dan bu yana 500'ün üzerinde şehidi olduğunu ayrıca Ankara ve İstanbul'un göbeğindeki canlı bomba saldırılarıyla da yüzlerce canın kaybedildiğinin altını çizen Böke, "Büyükşehirlerde rahatlıkla cirit atan canlı bombalar, Güneydoğu'da hem kırsalı hem şehirleri esir almış bir terör örgütü...Bu esareti terör örgütüne teslim eden bir hükümet... Şu anda Cumhurbaşkanı olan kişi başbakan olduğu dönemde Türkiye'yi bu teröre nasıl teslim ettiğini açıkça söylüyor zaten. Bunun farkında olduklarını ve kendileri dışında herkesi terörist olarak yaftalama ihtiyacı duyduklarını açıkça ifade ediyor" diye konuştu.

Cevaplanması gereken çok sayıda soru olduğunu savunan Böke, "Ülkenin içerisinde 15 ton bomba yüklü kamyon nasıl dolaştı Şehirlerin, evlerin içlerine bomba düzeneklerini kim döşedi Kim bunlara göz yumdu?" şeklinde soruları gündeme getirdi.

İktidarın Türkiye'yi sıfır terörle teslim aldığını söyleyen Böke, "Bugün sıfır güvenlikle karşı karşıyayız. Açılım sürecinde 'biz valilere talimat verdik, aman dokunmayın, ürkütmeyin dedik' diyen bir iktidar ve cumhurbaşkanı var. Teröre açıkça yardım ve yataklık yapmış olan bir iktidar var. Türkiye'nin doğrudan müdahil olduğu Suriye iç savaşında, bir taraf olarak desteklediği radikalizm, Türkiye Cumhuriyeti kentlerinin roket saldırılarına maruz kalmasına, yıkımlarla yaşama bir zemin hazırladı" değerlendirmesini yaptı.

"GENÇLERLE OMUZ OMUZA YÜRÜYECEĞİZ"

Böke, Türkiye'nin kendi sınırlarına hapsedildiğini, iktidarın sorumluluktan kaçmak için herkesi suçladığını ve terörist ilan ettiğini öne sürdü.

Türkiye'de milli mücadelenin 19 Mayıs'ta başladığını anımsatan Böke, şunları kaydetti:

"Bu bağımsızlık mücadelesinden, modern, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti hayata geldi. Yarın, biz bu cumhuriyetin bize armağan ettiği bayramı kutlayacağız. Ulusal bayramlara bu iktidarın nasıl baktığını biliyoruz. 23 Nisan'da resepsiyonu iptal ettiler. Ama başka her türlü kutlamayı yapmaya devam ettiler. Bütün etkinlikler son hızıyla devam ediyor. Yarın biz bu bayramın gerçek sahipleriyle, diktaya, teröre ve yaratılan korku iktidarına karşı hep beraber yürüyeceğiz. Hukuk, demokrasi, özgürlükler diyen bütün gençlerle omuz omuza Anıtkabir'e yürüyüp, bu günü kutlayacağız. Nasıl ki 23 Nisan'ı bu bayramı gerçek sahipleri çocuklarla Meclis bahçesinden taşarcasına kutladıysak yarını da gençlerle kutlayacağız. Şimdiden hepimizin bayramı kutlu olsun."

"TEK TUTARLI PARTİ CHP"

Böke, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. "Dokunulmazlık görüşmelerinin birinci tur oylamasında en büyük firenin CHP'de olduğu söyleniyor. CHP'nin, referandumda 'partili cumhurbaşkanının da yer alacağı bir anayasa değişikliğini önlemek için ikinci tur oylamasında tavır değişikliğine giderek 'evet' oyu verebileceği iddiaları var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Böke, "CHP bu konuda tek tutarlı parti. Kürsü dokunulmazlığı dışında dokunulmazlıkların kaldırılması gerekiyor. Bu yönde verilecek her oy da milletvekilinin vicdanına kalmış. Bu dün de böyleydi, Cuma günü de böyle olacak." yanıtını verdi.

"HDP de bütün dokunulmazlıkların kaldırılmasını istiyor. Bu konuda HDP ile hareket etmeniz söz konusu olabilir mi " sorusu üzerine Böke, "CHP zaten yıllardır kendi parti programında olan kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde Meclis'e defalarca teklif verdi. Eğer başka partiler de bu yönde bir karar verilmesini düşünüyorlarsa, bunun zemini Meclis'tir. CHP'nin ilkesel tutumunda en ufak bir değişiklik yoktur" dedi.

Kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkların kaldırılması gerektiğini tekrarlayan Böke, bu konuda yaşananların gerçek bir samimiyet testi olduğunu, AK Parti'nin samimiyetsizliğinin ortaya çıktığını savundu.

"CHP'nin HDP ile yan yana olduğu yönündeki eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Selin Sayek Böke, "CHP'nin tek bir ittifakı vardır, o da halkla. CHP ilkesel olarak tutumunu Meclis'teki bütün konularda sürdürmektedir. Bunlara karşı havuz medyasının CHP'yi hedef alması, CHP'nin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir" karşılığını verdi. 

ETİKETLER