CHP'de İstanbul İl Başkanlığı düğümü 34. İstanbul İl Kongresi'nde çözüldü.

Abdi İpekçi Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kongrede, il başkanlığı için Oğuz Kaan Salıcı ile Ali Özcan yarıştı.

638 delegenin 10 sandıkta oy kullandığı seçimde, 282 oy alan mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı CHP İstanbul İl Başkanı olurken, diğer aday Ali Özcan 158 oy aldı, 184 oy da iptal edildi.

Kongrede, 192 kişi 40 kişilik il yönetim kurulu, 48 kişi 9 kişilik il disiplin kurulu ve 724 kişi de 170 kişilik büyük kurultay delegeliği için yarıştı. Toplam 964 kişinin yarıştığı söz konusu seçimlerin sayımı ise sürüyor.

SALICI: BÖLÜNMEYE İZİN VERMEYİZ
Oğuz Kaan Salıcı, başkan seçildikten sonra NTV muhabiri Miray Akdağ Uluç’a açıklamalarda bulundu.

Salıcı, şunları söyledi:

“Partide Tekinciler ile Genel Merkezciler arasında bir bölünme yoktu. Böyle bir bölünmeye izin vermemiz mümkün değil. Şimdi yapmamız gereken partiyi, daha kuvvetli bir şekilde AKP’yle mücadele edecek hale getirmektir. Bugün güneş doğduğu itibariyle dünde kalan her şey dünde kaldı.

Yönetimde bir delinme beklemiyoruz. Yönetim önerdiğimiz arkadaşlardan olacaktır. Ancak kurultay delegeleri konusunda tahmin yürütmek zor. 8 Temmuz’da yapılacak kurultayda İstanbul’un tavrı, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanında olmak ve destek vermek şeklinde olacaktır.

Hoşgörü düzeyi yüksek bir insanım. CHP kongrelerinde bu tür tartışmalar olabilir. Küçük tartışmaya rağmen kongre genel itibarıyla sakın geçti. Yıllardan sonra ilk kez çarşaf liste uygulandı. Bu bir demokrasi şöleni. Seçim sonucunun tartışılacak bir tarafı kalmadı. Hep birlikte mücadele etme zamanıdır.

Parti Merkezi (PM) seçiminde de çarşaf liste eğiliminde olacağını düşünüyorum. PM çarşaf listeyle belirlemek doğru bir tercih olacaktır. CHP’nin bu süreçten güçlenerek çıkacağı kanaatindeyim.

Bir süredir örtülü bir liderlik tartışmaları vardı. 26 Şubat ve dün yapılan kurultay, 8 Temmuz’daki kurultay bunlara son verecek. Parti başka bir yere doğru ilerleyecek; AKP’yle mücadele ederken, kendi çözümlerini üreten, sokakta daha aktif olan bir CHP göreceğiz.

Genel Merkez’le henüz diyaloğum olmadı. Resmi sonuçlar açıklanmadığı için bekleniyor.”