CHP’den ‘internet yasası’na dava

CHP, tartışmalara yol açan internet düzenlemesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı.

Anadolu Ajansı 17.04.2014 - 12:59

CHP’den ‘internet yasası’na dava

CHP, aralarında internet düzenlemesinin de bulunduğu bazı yasa maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuru dilekçesini Anayasa Mahkemesine veren CHP Grupbaşkanvekili Akif Hamzaçebi, çıkışta açıklamalarda bulundu.

Hamzaçebi, iptalini istedikleri 15 maddenin, 5651 sayılı İnternet Yayınlarının Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Kamu İhale Kanunu, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, Vergi Usul Kanunu gibi kanunların çeşitli maddelerinde yapılan değişikliklerden oluştuğunu anlattı.

Türkiye’nin internet konusundaki yasal düzenlemeyle kendisini 3. Dünya ülkeleri olarak konumlandırdığını savunan Hamzaçebi, şöyle devam etti: “Twitter yasakları, Youtube yasakları, internet yasakları, medya üzerindeki baskılar, yasaklar, 21. yüzyılın Türkiye'sine, demokrasi çıtasını daha yükseltmek isteyen Türkiye'ye yakışmamaktadır. Türkiye'de sosyal medyadan, internetten, ifade özgürlüğünden, medyadan korka bir hükümet var. Tarihte zulmün ve baskının sembolü olarak anılan firavunlar Musa'dan korkarlardı. Türkiye'de zulmün ve baskının sembolü olan firavun ise kuştan korkuyor. Kuşla kavga eden bir yönetim var."

Hamzaçebi, şunları kaydetti: "İptalini istediğimiz düzenlemeler, Hükümet'in yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını örtmek amacıyla savcı ve hakimleri, yargıyı baskı altına, hükümetin, yürütmenin kontrolüne almak amacıyla yaptığı düzenlemelerdir. Örneğin el koyma kararının, gizli soruşturmacı görevlendirme kararının oy birliğiyle alınması yönündeki düzenlemeler anayasaya aykırıdır. Böyle bir kararın oy birliğiyle alınması mümkün değildir. Nasıl müebbet hapis cezası oy çokluğuyla alınabiliyorsa bu kararlar da oy çokluğuyla alınabilmelidir. Teknik izleme, dinleme konularında da mahkemelerin oy birliğiyle karar alacağı yönündeki düzenleme, kara para soruşturmalarında hükümetin başını ağrıtan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında bilirkişi müessesesini hükümetin emrine alan düzenleme iptal talebimizin konusudur. Mahkemeler mevcut sisteme göre bilirkişi müesseseni başvurmak yoluyla yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının konusu olan kara paraları, konusu suç teşkil eden fiiller sonucu elde edilen varlıkları, bu yolla elde edilip edilmediğini araştırmak, tespit etmek amacıyla bilirkişi yoluyla inceletirler ve kararlarını buna göre verirler. Hakim bilirkişi tayin ve takdirinde serbesttir. Bu iradeye kanunla müdahale edilmesi doğru değildir. Bu Anayasa'ya aykırıdır ancak söz konusu yasa maddesiyle MASAK, BDDK, SPK gibi kurumların olumlu görüşü olmaksızın hakimler, 'burada kara para vardır, konusu suç teşkil eden bir fiille rüşvet alınmıştır. Bu varlığın kaynağı suç teşkil eden bir fiildir' şeklinde değerlendirme yapamayacaktır. Bunu kabul etmek mümkün değildir."

MAHKEME ÖNÜNDE PROTESTO
Bu arada, Dünya Demokrasi Hareketi üyesi bir grup, Anayasa Mahkemesi önünde protesto düzenledi.

Gruptakiler, üzerinde "200. iptal başvurusu için AYM'ye hoşgeldin CHP" yazılı pankart ve dövizler açtı.

Dünya Demokrasi Hareketi Genel Başkanı Bayram Zilan, mahkemenin Twitter kararını eleştirerek, kararla özel hayatın gizliliği başta olmak üzere birçok konuda hak ihlali yapıldığını savundu.

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararıyla "İtina ile her tür davaya bakılır, her türlü karar iptal edilir" dediğini savunan Zilan, "Psikolojim bozuldu, çocukluğuma iner mi AYM", "İzlediğim dizi yayından kaldırıldı, bir el atar mı AYM" gibi başvurulara da bakılıp bakılmayacağının açıklanmasını istediklerini söyledi.

Açıklamanın adından, gruptakiler, Anayasa Mahkemesi’nden çıkışını bekledikleri Hamzaçebi'ye şeker ikram etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...