CHP’li kadın milletvekili adayına silahlı saldırı

Adana’da CHP’den milletvekili adayı Elif Doğan Türkmen, silahlı saldırı sonucu yaralandı. Dizlerinden yaralanan Türkmen, tedavisinin ardından taburcu edildi.

Anadolu Ajansı - DHA 26.05.2015 - 13:57

CHP’li kadın milletvekili adayına silahlı saldırı

CHP'nin Adana 1'inci sıra milletvekili adayı avukat Elif Doğan Türkmen, kahvaltı programına katılmak için bu sabah saat 09.00'da bir restorana gitti.

Bu sırada bir otomobilden Elif Doğan Türkmen’e ateş açıldı.

Dizlerinden yaralanan Elif Doğan Türkmen, hastaneye kaldırıldı. Türkmen’in hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

ZANLININ KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Saldırıda kullanılan ve kiralık olduğu belirlenen araç, terk edilmiş bir halde bulundu.

Olayı gerçekleştiren zanlının Ali Fuat E. olduğu açıklandı. Zanlının yakalanması için operasyon başlatıldı.

TABURCU EDİLDİ

Öte yandan, Elif Doğan Türkmen'in, özel bir hastanedeki tedavisi tamamlandı.

Ambulansla evine götürülen Türkmen, gazetecilerin sorularını yanıtsız bıraktı.

TÜRKMEN: SALDIRILAR BİZİ YILDIRAMAZ

Daha sonra yazılı bir açıklama yapan Elif Doğan Türkmen, "Sağlık durumum gayet iyi. Bu tür saldırılar bizi yıldıramaz. En kısa zamanda çalışmalarımıza yeniden, tüm hızıyla, daha güçlenmiş şekilde devam edeceğiz. Tüm halkımıza ilgilerinden dolayı sonsuz teşekkürler" ifadelerini kullandı.

“BİZDEN PARA İSTEDİ”

Elif Doğan Türkmen'in eşi Ahmet Türkmen, saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen şüphelinin, daha önce eşinden tehditle para istediğini dile getirdi.
Türkmen, “Birkaç defa geldi ve para istedi. Bir başka deyimle zorla almak istedi, buna karşı çıkıldı. En son büroya da birkaç defa gelmiş, arkadaşlar onu uzaklaştırmak zorunda kalmış. Bu dönemde olması özellikle ilginç. Özel bir yönlendirme var mı yok mu bilmiyorum ama olayın bir siyasi boyutu gözükmüyor" diye konuştu.

"SİYASİ BOYUTU YOK"

Saldırının siyasi boyutunun olmadığını belirten Adana Valisi Mustafa Büyük, olayın avukat-müvekkili ilişkisinden kaynaklandığını dile getirdi.

Büyük, "Milletvekili adayına itamlarda bulunan bir kişi. Olayın alacak-verecek ilişkinsinden kaynaklandığı değerlendiriliyor" diye konuştu.

Kendisinin CHP'li Elif Doğan Türkmen'i ziyaret ettiğini belirten Vali Büyük, "Sağlık durumu iyi, dizlerinde iki kurşun var" dedi.

Büyük, “Demokrasimize, siyasi partilere, seçim sürecine olumsuz etki yapmak isteyen insanların bu tür konularda maalesef girişimleri oluyor. Elimizden geldiğince hemen failleri yakalamaya yönelik yoğun çalışma sürüyor. Geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Bütün siyasi partilerimiz daha itidalli hareket etmeli” şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU: PROVOKASYONLAR SÜRECEK

Konya mitingine giderken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li tüm milletvekili adaylarını bu tür provokasyonlara karşı uyardığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "İktidara düşen süratle olayın falillerini yakalayıp yargının önüne çıkarmaktır" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu tür provokasyonlar öyle anlaşılıyor ki seçimlere kadar devam edecek" ifadelerini kullandı.

"CHP'NİN ÇIKIŞINI HAZMEDEMİYORLAR"

CHP Adana İl Başkanı Burhanettin Bulut da, Elif Doğan Türkmen'in, birkaç güne kadar seçim çalışmalarına başlayabileceğini söyledi.

Sağduyu çağrısı yapan Bulut, "Son dönemlerde CHP'nin bu çıkışını hazmedemeyen insanlar bu tür saldırılara girişiyor. Bundan sonra bu tür olayların olmayacağını umuyoruz. Herkesi de sağduyuya davet ediyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili adayı Meral Danış Beştaş da ''Milletvekili adaylarının bile can güvenliğinin sağlanmadığı, seçim çalışmalarının güven altına alınmadığı bir ortamı iktidara sormak istiyoruz. Adana'da geçen hafta partimize yönelik de bombalı saldırılar oldu" dedi.

Öte yandan, Elif Doğan Türkmen'in, sabah katılacağı toplantının ev sahibi Çukurova Genç İş Adamları Derneği'nin (GİAD) başkanı Ömer Faruk Sakarya da yazılı açıklamayla saldırıyı kınadı.

OLAY ANI KAMERALARDA

Bu arada, CHP'li adaya yapılan silahlı saldırı güvenlik kameralarına yansıdı.

Görüntülerde saldırıyı gerçekleştiren Ali Fuat E'nin ilk denemesinde silahının tutukluk yaptığı, daha sonra Elif Doğan Türkmen'e ateş ettiği görüldü.

Kendisine saldırı düzenlendiğini anlamayan Türkmen'in, ilk anda herhangi bir tepki vermediği de gözlendi.

Öte yandan, zanlının ateş ederken "Paramı niye vermiyorsun?" diye bağırdığı öne sürüldü.

Sayfa Yükleniyor...