CHP’li milletvekillerinden Gezi eylemi

CHP'li bazı milletvekilleri, Gezi olaylarının 3. yılı nedeniyle Meclis'te eylem yaptı. Milletvekilleri “Gezi’yi unutmayacağız, unutturmayacağız” dediler.

Anadolu Ajansı - DHA 31.05.2016 - 17:44 | Son Güncelleme : 31.05.2016 - 17:46

CHP’li milletvekillerinden Gezi eylemi

Gezi olayları sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğraflarından hazırlanan pankartlarla TBMM’deki muhalefet kulisinde toplanan CHP milletvekilleri, daha sonra basın kapısı önüne gelerek, sloganlar attı.

CHP Ankara milletvekili Tekin Bingöl, Gezi direnişinin Türkiye tarihine koymuş olduğu tavrın altın harflerle yazıldığını söyledi.

Bingöl, Gezi olaylarının darbe olduğu iddialarının yalan ve algı oluşturmaya yönelik olduğuna dikkati çekerek, "Bunun en son örnekleri camide içki içildiği yalanı ve ‘Kabataş’ta başörtülü bacımıza saldırdı’ yalanıyla ortaya çıktı. Bu kesinlikle en ufak bir darbeyle alakası olmayan masum, İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın Taksim’i, Gezi Parkı’nın korumak adına iyi niyetli girişimden başka bir şey değildir. Alında olayı o boyutlara getiren ve o sonuçlara ulaştıran iktidarın ortaya koyduğu yaklaşımdır" diye konuştu.

Halkın baskı ve şiddetle yıldırılamayacağını vurgulayan Bingöl, Gezi bilincinin Türkiye'de yerleştiğini ve bu bilinci söküp atmanın mümkün olmadığını kaydetti.

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de Gezi olaylarının, susturulmuş kitlelerin sokakta kendine söz hakkı araması olduğunu belirterek "Gezi direnişi ‘bir anlıktı, oldu, bitti’ diyenlere inat hepimiz biliyoruz ki bu direniş her geçen gün Cerattepe, Karaman’da ve bütün çevre talanında yolsuzluğa, hırsızlığa karşı isyanda sesi yükselerek artmaktadır. Bu direniş, bu ses her geçen gün yükselmektedir. Bizim yolumuz Gezi'de kaybettiğimiz güzel çocukların yoludur" dedi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından kullanılan Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'nın, polis tarafından boşaltılmasını ve bazı oda yöneticilerinin gözaltına alınmasını eleştirdi.

Sarıbal, Gezi olaylarının yıl dönümünde böyle bir durumun yaşanmasının manidar olduğunu ifade ederek, iktidarın hukuksuz uygulamalarından vazgeçmesi gerektiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...