CHP'li Yarkadaş: Kılıçdaroğlu CHP'nin kan dökmesinden bahsetmedi

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Kemal Kılıçdaroğlu'nun “başkanlık sistemi"yle ilgili sözlerine gösterilen tepkilere ilişkin,“CHP'nin kan dökmesinden bahsetmemiştir. Rejimi değiştirebilmek için kan dökmeye hazır olan gözü dönmüş bir iktidardan bahsetmiştir" dedi.

Anadolu Ajansı 12.05.2016 - 13:37 | Son Güncelleme : 12.05.2016 - 13:40

CHP'li Yarkadaş: Kılıçdaroğlu CHP'nin kan dökmesinden bahsetmedi

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOBB Genel Kurulu’ndaki toplantısında yaptığı açıklamaya gösterilen tepkileri değerlendirdi.

Yarkadaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki sözlerinin "pervasızlık, terbiyesizlik ve haddini bilmezlik" olduğunu savundu.

Barış Yarkadaş, "Rifat Hisarcıklıoğlu, kendisinin bulunduğu kurumun misyonunu unutmuş, cumhuriyetten, demokrasiden ve laikliğin değerlerinden vazgeçtiğini yaptığı açıklamayla göstermiştir. Oysa ki TOBB gibi ciddi bir kuruluşun en başta demokrasiyi, laikliği ve cumhuriyetin değerlerini ödünsüzce savunması gerekir. TOBB demokrasiyi, laikliği, özgürlüğü, cumhuriyeti bugün savunmayacak da ne zaman savunacaktır?” ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu'nun istifa etmesi gerektiğini ileri süren Yarkadaş, "Rifat Hisarcıklıoğlu'na destek veren sadece iktidar ve iktidar medyasıdır" dedi.

Rifat Hisarcıklıoğlu'nun, iktidara söyleyebileceği tek bir sözünün olmadığını, bununla birlikte ülkede bir muhalefet boşluğu olduğu iddiasını dile getirdiğine işaret eden Yarkadaş, "O halde Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun iddia ettiği muhalefet boşluğunda acaba bir sorumluluğu yok mudur?" sorusunu yöneltti.

Yarkadaş, şöyle devam etti:

"Rifat Hisarcıklıoğlu yoksa düşük profilli başbakan olma niyetinde midir Aslında olabilir. Şu anda düşük profilli ve bıyıklı bir başbakan aranıyor. Kendisinin dünkü sözlerinden sonra hayli düşük profilli olduğunu gördük. Zaten bıyıkları da var. O halde Rifat Hisarcıklıoğlu tam sarayın aradığı başbakandır."

Hisarcıklıoğlu'nun, 9 Mayıs 2009 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafını gösteren Yarkadaş, "Tayyip Erdoğan'a boy ölçüsü verenlerin, CHP'nin Genel Başkanına söyleyebilecek herhangi bir sözü yoktur. Önce bu boy ölçüsünü verenler çıkıp neden burada hazır olda durduğunu herkese anlatmak zorundadır. CHP'nin Genel Başkanına söz söyleyeceklerin önce ağzını iki kere yıkaması gerekir" ifadesini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TOBB Genel Kurulu'nda, başkanlık sistemine ilişkin dile getirdiği sözleri konusundaki değerlendirmesi sorulan Yarkadaş, şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkanımız, 'Biz rejime karşı direnirken, rejim değişikliğine karşı direnirken kan dökeceğiz' dememiştir. AKP iktidarının kan dökmeye hazır, rejimi değiştirmek için akıl sağlığını yitirdiğinden söz etmiştir. Sayın Genel Başkanımız, CHP'nin kan dökmesinden bahsetmemiştir. Sayın Genel Başkanımız, elinde iktidar aygıtını tutan, gücü kendi çıkarları için kullanan ve rejimi değiştirebilmek için kan dökmeye hazır olan gözü dönmüş bir iktidardan bahsetmiştir.

Bunun karşısında da BM'nin her yurttaşa tanıdığı bir hakkı hatırlatmıştır. O da yurttaşların haksızlıklara karşı direnme hakkıdır. Direnme hakkı, bizim anayasamızda da açıkça belirtilmiştir. Bana giydirilmeye çalışılan bir deli gömleğine, başkanlık adı altında tek adam diktatörlüğüne direnmeyip de ne yapacağız? Tayyip Erdoğan'ın giydirmeye çalıştığı deli gömleğini ellerimizi ve kollarımızı bağlayarak kabul mu edeceğiz? Hiç kimse bizden bu deli gömleğini giymemizi beklemesin."

Sayfa Yükleniyor...