Çipras, Rus uçağıyla ilgili tweet attı; Davutoğlu eleştirince sildi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Rus uçağıyla ilgili gece saatlerinde İngilizce tweet attı. Davutoğlu jet yanıt verince ise tweetini sildi. Fakat Yunancası hala duruyor...

davutoğlu-çipras.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'deki liderler zirvesindeyken, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la arasında Twitter üzerinde bir atışma yaşandı.

Yunanistan Başbakanı, gönderdiği dört Twitter mesajında hem Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesini eleştirdi, hem de Türkiye'yi Yunan hava sahasını sürekli olarak ihlal etmekle suçladı.

Aleksis Çipras, ilk mesajında "Neyse ki bizim pilotlarımız sizinkilerin Ruslara karşı olduğu gibi fevri değil" yazdı.

Çipras, ardından yazdığı mesajda "Ege’de olanlar korkunç ve inanılmaz. silahlara milyarlar harcıyoruz. Siz bizim hava sahamızı ihlal etmek için, biz sizi engellemek için." dedi.

Yunanistan Başbakanı, son tweet'inde " en modern hava silah sistemlerimiz var. ve hala karada masum insanları boğan insan kaçakçılarını yakalayamıyoruz” ifadesini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'dan bu mesajlara yanıt gecikmedi. Davutoğlu, Twitter hesabına “Çipras’ın pilotlar üzerine yorumları günün ruhuyla pek uyumlu görünmüyor. Alexis: biz pozitif gündemimize odaklanalım” diye yazdı.


Gelen tepkiler üzerine Çipras’ın İngilizce hesabından bir süre sonra bu tweet'ler silindi, ancak Yunanca hesabında olduğu gibi kaldı.

Yunan Twitter kullanıcılarının çoğu da Aleksis Çipras'ın sözlerine tepki gösterdi.

Yunanistan Başbakanı, gelen tepkiler üzerine İngilizce Twitter adresine "Sorunları çözebilmek için dürüstçe konuşmalıyız" yazdı.

Sayfa Yükleniyor...