İki çocuğunu boğarak öldüren anne için istenen ceza belli oldu

İstanbul'da iki çocuğunu öldürdüğü iddia edilen Hatice Tiryaki hakkında ''çocuğunu kasten öldürme'' suçundan ikişer kez 25 yıl hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Anadolu Ajansı 16.06.2017 - 12:18 | Son Güncelleme : 16.06.2017 - 12:19

MAHKEME.jpg

İstanbul Bağcılar'daki evinde 5 aylık kızı Rabia ile 5 yaşındaki oğlu Muhammed'i boğarak öldürdüğü iddia edilen Hatice Tiryaki hakkında ''çocuğunu kasten öldürme'' suçundan ikişer kez 25 yıl hapis cezasına çarptırılması istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Hatice Tiryaki'nin Bağcılar'daki evinde 5 yaşındaki Muhammed ile 5 aylık kızı Rabia'yı 4 Şubat 2017'de boğarak öldürdüğü ve daha sonra ağabeyi Uğur Arı'yı telefonla bilgilendirdiği, şüphelinin kaldırımın üzerinde yerde yatar vaziyette bulunduğu, Uğur Arı'nın eve girdiğinde yeğenlerinin salonda bulunan çekyat üzerinde yan yana cansız halde yatarak bulduğu kaydedildi.

İddianamede, olaydan sonra şüpheli Tiryaki'nin polis memurlarına 'polis ağabey beni dövmeyin, bir anda oldu, psikolojim iyi değil' gibi söylemlerde bulunduğu, daha sonra yapılan ilk şifai görüşmede psikolojisinin bozuk olması nedeniyle olay anında 5 aylık çocuğu Rabia'yı alarak yatağa götürdüğü, çocuğun ağzına yastığı bastırarak tuttuğu, yastığı kaldırdığında Rabia'nın yüzünün morlaştığı bu sırada Muhammed'in de 'anne kardeşime ne yaptın' diye sormasıyla Muhammed'i salondaki yatağın üzerine koyup elleriyle boğazına sarıldığı akabinde Muhammed'in de morardığı, ardından kardeşi Uğur Arı'yı ni aradığı ifade edildi.

"PSİKOLOJİM BOZULDU"

Şüpheli Hatice Tiryaki'nin, eşi ile 7 yıllık evli olduklarını, aralarında sorun olduğu, çocuklarının uzun süreden beri hasta olduğunu, "kendisinin 3 aydır yeşil adam gördüğü" şeklinde ifade verdiği anlatılan iddianamede, ''Tiryaki'nin çocuklarından Muhammed'in kendisine 'ben artık iğne vurulmak istemiyorum anne' dediğini, yeşil adamın da kendisine 'çocuklarını öldürürsen onlar için en iyisi olur, iğne de vurulmazlar' dediğini, kendisinin çocuklarının iyiliğini istediğini, olaydan sonra kendine geldiği, eşinin kendisini evden çıkarmamasından dolayı psikolojisinin bozulduğunu ve kendisini iyi hissetmediği'' beyanlarına yer verildi.

"NEDEN YAPTIM BİLMİYORUM"

Baba Murat Tiryaki'nin de ifadesine yer verilen iddianamede, ikinci çocuklarının dünyaya gelmesiyle eşi Hatice Tiryaki'de gözle görülür ruhsal hassasiyetlerin oluşmaya başladığını, eşinin tedavi görmek istediğini belirttiğini ancak işlerinin yoğun olması nedeniyle eşini tedavi ettirmediğini, eşinin karıncayı bile incitmeyeceğini neden böyle bir şey yaptığını bilmediğini, ikinci çocuklarındaki astım, bronşit rahatsızlığı nedeniyle eşinin psikolojisinin etkilendiğini söyledi.

Akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için Hatice Tiryaki'nin Adli Tıp Kurumu'na sevkinin gerçekleştirildiği ancak rapor ve otopsi raporunun savcılığa gönderilmediği belirtilen iddianamede, adil yargılama hakkının ihlal edilmemesi ve soruşturmanın sürümcemede kalmaması için Tiryaki'yle ilgili iddianame düzenlenmesi gerektiği bildirildi.

İddianamede, şüpheli Hatice Tiryaki hakkında ''çocuğunu kasten öldürme'' suçundan ikişer kez 25 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor. Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Sayfa Yükleniyor...