Çöplükteki yaz tatili

Ağrı'da dar gelirli bazı ailelerin çocukları, çöplerden topladıkları malzemeleri satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Anadolu Ajansı 01.07.2009 - 18:11

AĞRI  -Okulların tatile girmesinden itibaren sabah erken saatlerde evlerinden çıkan çocuklar, çöplerin biriktiği alanlara yöneliyor. Akşam saatlerine kadar çöplerin arasından seçtikleri geri dönüşümlü malzemeleri toplayarak satan çocuklar, ailelerine maddi destek olmaya çalışıyor.

Çocuklardan 11 yaşındaki Seyit Göksugüzel, her gün 8 yaşındaki kardeşi Barış Göksugüzel ile çöplüğe geldiklerini ve günlerinin büyük bölümünü burada geçirdiklerini ifade ederek, babasının rahatsızlığı nedeniyle çalışamadığını, ailesine katkıda bulunmak için bu işi yaptığını söyledi.

Bu işi severek yapmadığını belirten Göksugüzel, buradan topladıkları malzemeleri hurdacılara satarak günde 5-8 TL arasında gelir elde ettiklerini, bu parayla ailesinin günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını vurguladı.

Okul döneminde de ders saatleri dışında kardeşiyle bu işi yaptığını anlatan Göksugüzel, okul masraflarını da buradan elde ettiği gelirle karşılamaya çalıştığını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...