Kamuoyunda ''Karagümrük çetesi'' olarak bilinen suç örgütüne yönelik dava kapsamında tutuklu yargılanan ve ''Cübbeli Ahmet Hoca'' ismiyle bilinen Ahmet Mahmut Ünlü ile Fas uyruklu Mahjouba Demirel tahliye edildi.

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, davaya ilişkin ara kararını açıkladı.

Heyet, 5 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren 6352 sayılı Denetimli Serbestlik Kanunu'nun, ''dava ve cezaların ertelenmesi'' başlıklı geçici 1. maddesi hükmü ile aynı yasa kapsamında değiştirilen Türk Ceza Kanunu'nun 220/6-7 ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 109. maddesi hükümlerini göz önüne alarak, tutuklu sanıklardan Ahmet Mahmut Ünlü ile Mahjouba Demirel'in, üzerlerine atılı suç vasfının değişme ihtimali, tutuklulukta geçirdikleri süre ve tutuklamanın koruma tedbiri olması gerekçesiyle tahliye edilmelerine karar verdi.

Bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Ahmet Mahmut Ünlü, tutuksuz yargılanacak. Ünlü, fuhuş amaçlı insan ticareti yapmakla suçlanmıştı.

'SEVENLERİMİZ ÇOK ACI ÇEKTİ'
Ünlü, Metris Cezaevi çıkışında, müritleri tarafından tekbirlerle karşılandı. Cezaevi çıkışı baın mensuplarına konuşan Ünlü, ''Sevenlerimiz çok acı çekti. Bu malum hadise, insanları daha doğru yola iletti. Sevenlerimiz bizimle çile çekti'' dedi.

Ünlü sevenlerinin kendisine bu süreçte büyük destek verdiğini belirterek, ''Yemediler, içmediler, uyumadılar, onbinlerce mektup, yüzbinlerce mail gönderdiler. Milyonlarca insan benimle birlikte kahır ve çileye katlandı'' şeklinde konuştu.

'HEPİMİZ CÜBBELİYİZ'
Ahmet Mahmut Ünlü'nün tahliyesini duyan müritleri, cezaevinin önünde toplandı. Burada tekbirler getiren kalabalık grup zaman zaman ''Hocaya sadakat şerefimizdir'', '' Hepimiz Cübbeliyiz'' sloganları attı.

JET FADIL ALMAYA GELDİ
Ünlü'nün cezaevi çıkışı sırasında izdiham yaşandığı gözlemlenirken, Ünlü bindiği arabadan sevenlerini selamladı. Ünlü'yü taşıyan araba, yola kadar olan 15 metrelik mesafeyi yarım saatte kat ederken, aracı Fadıl Akgündüz'ün kullandığı görüldü.

Alınan bilgilere göre Ünlü Beykoz'daki evine gitti.