Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alevi dernek ve vakıf temsilcileriyle muharrem iftarında buluştu.

Konuklarını İstanbul'da Mabeyn Köşkü'nde ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetine, Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, Dünya Ehli Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun la birlikle çeşitli dernek ve vakıf başkanları katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında muharrem ayının birleştirici ve bütünleştirici yönüne vurgu yaptı.

Toplantıya katılan bazı konukların NTV'ye verdiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Alevilerin sorunlarını dinledi. Taleplerini not aldı.

Terörün toplumun her kesiminin ortak sorunu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan terörle mücadele konusunda Alevilerin desteklerini istedi.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun Türkiye'de tüm kesimlerin kucaklanması gerektiğini söyledi. Altun tekke ve zaviyelerin kapatılmasını istediklerini belirtti.

Temsilciler yemekte seçim barajının kaldırılmasını da istediler. Cemevlerinin eşit bir şekilde devlet olanaklarından faydalanması talebinde bulunan Alevi temsilcileri, din ve vicdan özgürlüğünün önemine vurgu yaptılar.

Katılımcılar, Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan'ı taleplere karşı iyimser yaklaştığını belirtti.

Katılımcılar Alevi inancına uygun olarak düzenlenmiş yuvarlak bir masanın etrafına oturdu. Su toprak kaplarda sunuldu. Yemek olarak çorba, ara sıcaklar, etsiz kereviz ve aşure ikram edildi.

Yemekte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga ve Genel Sekreter yardımcısı İbrahim Kalın eşlik etti.