Danıştay ve Ergenekon resmen birleşti

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Alparslan Arslan'ın olay çıkardığı duruşmada Danıştay Davası ile Ergenekon Davası'nın birleştirilmesine karar verdi.

Danıştay ve Ergenekon resmen birleşti

Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin Ergenekon davasıyla birleştirilmesinde zorunluluk bulunduğu gerekçesiyle bozma kararı verdiği Danıştay üyelerine saldırı davasının üçüncü duruşması bugün saat 10.50'de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başladı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar Alparslan Arslan, Erhan Timuroğlu, Süleyman Esen, Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Tekin İrşi ile sanık avukatları ve müdahil avukatları katıldı.

Alparslan Arslan, salonda bağırmaya başlayınca mahkeme heyeti başkanı sanığın salon dışına çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine sanık Alparslan Arslan jandarmalar tarafından duruşma salonu dışına alındı.

Duruşmaya ara verilmesinin ardından izleyiciler de salondan çıkarıldı. Bu arada, sanık Osman Yıldırım'ın diğer sanıklara sözlü ve fiziksel saldırıda bulunması üzerine arbede yaşandı.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, mahkemede görülen dava ile Ergenekon davası arasında fiili ve hukuki bağlantı bulunması nedeniyle her iki davanın dosyalarının birleştirilmesine karar verilmesini talep etti. Savcı Taştan, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamının kararlaştırılmasını istedi.

Mustafa Yücel Özbilgin mirasçılarının avukatı Hüseyin Avni Karabeyoğlu, dava ile Ergenekon davası arasında bağlantı var ise ilgili sanıkların birleştirilerek yargılamanın yapılmasını talep etti. Eğer her iki dava arasında bir bağlantı yok ise birleştirmenin İstanbul'da yapılmasına karşı olduklarını belirten Karabeyoğlu, "Ayrıca suç yeri itibarıyla bir birleştirme olacaksa yargılama yerinin Ankara Mahkemeleri olduğundan, yargılamaların burada birleştirilerek yapılmasını talep ediyoruz" dedi.

Müdahil Danıştay Başkanlığı'nın avukatı Canan Sibel Özkan ile sanık Osman Yıldırım'ın avukatı Ayşen Akçay, birleştirme konusunda takdiri mahkemeye bıraktıklarını söyledi.

Tekin İrşi'nin avukatı Atılgan Göymen de her iki davanın dosyalarının Ankara'da birleştirilmesi talebinde bulundu. Alparslan Arslan'ın avukatı Muzaffer Anıl Uçar ile İsmail Sağır'ın avukatı Alparslan Çay ise birleştirme talebinin reddine karar verilmesini istedi.

SAVCILAR ÖZ VE PEKGÜZEL'İ SELAMLIYORUM
Duruşmada sanık Osman Yıldırım konuşmasına "Sayın savcılar Zekeriya Öz ve Mehmet Ali Pekgüzel'i ve Atatürk Cumhuriyeti'ne saygılı tüm savcıları selamlıyorum" diye başladı.

Davanın karar duruşmasında Atatürk'e hakaret etmediğini savunan Yıldırım, "Ben bu devleti, Cumhuriyeti, vatanı savunuyorum. Ergenekon Cumhuriyeti, Atatürk Cumhuriyeti'ne karşı haçlı seferi  düzenliyor" şeklinde konuştu.

Mahkeme heyeti, verilen kısa aranın ardından kararını açıkladı. Danıştay Davası ile Ergenekon Davası'nın birleştirilmesine hükmetti. Bu kararla birlikte Danıştay Davası da artık İstanbul'da görülecek.

Mahkeme, birleştirme kararında iki dava arasında hukuki ve fiziki bağ bulunduğunu vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...