Ahmet Davutoğlu Başkanlığı'ndaki 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, TBMM'den güvenoyu aldı.

29 Ağustos'ta kurulan hükümetin, Meclis aritmetiği gereği güvenoyu alması kesindi ancak merak edilen sayılardı.

Meclis Genel Kurulu'ndaki oylamaya katılan 439 vekilden 306'sı kabul, 133'ü ise ret oyu verdi ve böylece Ahmet Davutoğlu hükümeti güvenoyu almış oldu.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, Meclis Genel Kurul'u saat 12.00 sıralarında açtı.

Vekillerin sıralarında kendilerine ait bilgisayar ekranından yapılan elektronik oylama sonrası, güvenoyuna geçildi ve verilen 3 dakikalık süre içinde vekiller oy kullandı.

Sonuçlar yaklaşık 20 dakika sonra Sadık Yakut tarafından duyuruldu: Katılım 439, kabul 306, ret 133.

"GECE GÜNDÜZ ÇALIŞACAĞIZ"
Böylece 62. Türkiye Cumhuriyeti Hükümet resmen kurulmuş oldu ve Başbakan Davutoğlu kısa bir teşekkür konuşması yaptı.

Davutoğlu konuşmasında şunları söyledi:
"Temelde 62. Hükümetimizin felsefesi, yaklaşımı bu tarihi akışı doğru okumak, kendi tarihimizden aldığımız dinamikleri bir gelecek vizyonuyla birleştirerek önümüzdeki dönemde özellikle de Cumhuriyetimizin 100. yılında ülkemizi küresel güç haline getirmektir.

Burada temel dayanağımız siyasal anlamda demokratikleşmeyi daha da derinleştirerek millet, devlet birlikteliğini sağlamak, ekonomik alanda sürdürülebilir insani kalkınmayı tahkim ederek ülkemizin ekonomik kapasitesini yükseltmek, stratejik alanda milli kapasitemize dayalı savunma sanayi politikalarıyla da bütünleşmiş yeni bir güvenlik anlayışıyla aktif ve etkin dış politikayı ülkemizin uluslararası itibarının temeli kılmaktır. Bu yönde sizden de aldığımız destekle gece gündüz çalışmaya aziz milletimiz ve Meclis'imiz önünde söz veriyoruz. Hiçbir güç hükümetimizin bu azmini kırmaya yetmeyecektir. Aksine daha da büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Ali Babacan, Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, güven oylamasının ardından tebrikleri kabul etti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Ali Babacan, Bülent Arınç ve Yalçın Akdoğan, güven oylamasının ardından tebrikleri kabul etti

Ülkemizin geleceği, hepimizin ortak geleceği, ortak kaderidir. Hangi vatandaşımız olursa olsun siyasal kimliği, etnik veya mezhebi geçmişi veya aidiyet hissettiği herhangi bir topluluğa bakış tarzını göz önüne almaksızın katkılarını değerlendirmeyi bir borç olarak telakki ederiz. Önümüzdeki dönem inşallah bu yüce Meclis çatısı altında ortak iradenin, ortak vicdanın, ortak aklın tecessüm ve teşekkül ettiği bir döneme birlikte imza atarız.

Gösterdiğiniz teveccüh ve verdiğiniz güvenoyu verdiğiniz için şahsım ve bakanlar kurulu adına teşekkürlerimi sunuyorum. Çalışmaların ülkemiz ve insanlık için hayırlı olmasını diliyorum."

DAVUTOĞLU KONYA YOLCUSU
Hükümeti güvenoyu alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün AK Partili milletvekillerine bir yemek verecek ve daha sonra Başbakan olarak ilk mitingini yapmak üzere babaocağı Konya'ya gidecek. Davutoğlu'nun saat 17.00 sıralarında memleketindeki vatandaşlara seslenmesi bekleniyor.

SIRADA TORBA KANUN VAR
Öte yandan, oylamanın ardından Genel Kurulu pazartesi gününe kadar kapılarını kapattı. O gün açılacak Genel Kurul'da torba kanun görüşülecek ve bunun ardından Meclis, bu kez 1 Eklim'de açılmak üzere kapanacak.