Davutoğlu'dan 'HSYK düzenlemesi' yorumu

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, HSYK düzenlemesinin yargı ile yürütme arasındaki flu alanları belirginleştirmeye dönük olduğunu savundu.

NTV Haber 10.01.2014 - 12:01

Davutoğlu'dan 'HSYK düzenlemesi' yorumu

17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından Avrupa'dan gelen tepkiler Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na soruldu.

Davutoğlu, kendilerine ulaşmış bir eleştiri olmadığını belirtip, HSYK düzenlemesinin, yargı ile yürütme arasındaki flu alanları belirginleştirmeye dönük olduğunu savundu.

Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

''Bize yöneltilmiş bu anlamda doğrudan bir eleştiri ya da açıklama yok. Herhangi bir görüşmemiz de olmadı. Ancak bütün bu düzenlemelerle yapılmak istenen son dönemde yargıyla yürütme arasındaki ilişkilerdeki flu alanlardan istifade ederek kendilerince insan haklarına da aykırı hukuk yöntemine de aykırı bazı uygulamalar içine giren bazı çevrelere karşı bu sınırların bu alanların daha belirgin şekilde ortaya konması ve bir yetki çatışmasının önüne geçmek adına yapılan düzenlemelerdir. Bu Türkiye'nin bir iç hukuk düzenlemesidir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yetkisi içindedir. TBMM'nin yasama yetkisi de herhangi bir başka güçle sınırlandırılamaz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...