Davutoğlu'dan Suriye'ye ortaçağ benzetmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye'de ortaçağ savaşlarını andıracak şekilde aç bırakarak öldürme taktiği uygulanıyor" dedi.

17.01.2014 - 11:29

Davutoğlu'dan Suriye'ye ortaçağ benzetmesi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Harran'daki konteyner kentte, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ile eşbaşkanlığını yaptığı Suriye'ye Komşu Ülke Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda konuştu.

Suriye'deki insani krize dikkat çeken Davutoğlu, ortaçağ benzetmesi yaptı.

"Cenevre’deki toplantıda belli aralıklarla Suriye’ye komşu ülkelerle Birleşmiş Milletler liderliğinde biraraya gelme kararı almıştık, bunun ilk uygulamasını Harran’da gerçekleştiriyoruz. Harran’da biraraya gelmemiz uluslararası topluma ve insanlığa çağrıdır. Bu çağrı da artık yeter çağrısıdır. Kadınların, çocukların, yaşlıların, çaresizlerin ızdırabı karşısında sessiz kalmayalım. Bize sığınan bu mülteciler dışında milyonlarca insan Suriye'de şu anda en temel ihtiyaçlardan yoksun yaşamak zorunda. Son dönemde onlarca Suriyeli açlıktan, susuzluktan vefat etti. Gördüğümüz resimler ortaçağ savaşlarını andıracak şekilde aç bırakarak öldürme taktiği uygulanıyor. Buradan uluslararası topluma çağrı için biraraya geldik. Bu çağrı umut ederiz ki gereken yankıyı bulur."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...