Demirtaş: 'Ergenekon’un içtiği su bize haram

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin “Ergenekon”la anılmasına tepki göstererek, “Ergenekon’la aynı çeşmeden içeceğimiz bir damla su bize haramdır” dedi.

Haberler 31.08.2010 - 15:55

Demirtaş: 'Ergenekon’un içtiği su bize haram

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Boykot cephesiyle yeni bir Anayasa isteyenler cephesini oluşturduklarını, yeni bir Anayasa'nın 'yi demokrasiye kavuşturacağı inancını açığa çıkardıklarını öne süren Demirtaş, referandumda ''evet'' de ''hayır'' da çıksa yeni bir anayasa yapmanın kaçınılmaz olacağını söyledi.

Diyarbakır'da 5 Eylülde miting düzenleyeceklerini, son mitinglerini de Bingöl'de yapacaklarını bildiren Demirtaş, boykot tavrının Türkiye'nin geleceğini değiştirecek ve demokrasiye evriltecek en önemli güç olduğunu savundu.

Demirtaş şöyle konuştu: “Referandumda kullanılan oy çeşidi 2 değil, 3'tür. 3. oy da boykottur. Boykot kararı bizim için kesin bir karardır. 12 Eylül günü zihniyetleri boykot edeceğiz. Hükümetin atacağı her hangi bir adım ya da söyleyeceği herhangi bir şey BDP'nin tavrını değiştirmez. Zaten hükümetin de böylesi bir niyetinin olmadığı 6 aydır ortadadır. BDP bu ilkeli duruşundan taviz vermeden net bir duruşla boykota gidecektir.”

Türkiye'nin referanduma kilitlendiği bir dönemde, barışın da konuşulması gerektiğini vurgulayan Demirtaş, ''Çünkü 13 Eylülde 'evet' de 'hayır' da çıksa Türkiye'de kıyamet kopmayacak, hayat devam edecek. Türkiye temel sorunu olan Kürt sorunu ve barış meselesiyle tekrar yüz yüze kalacak'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ne söyleyeceğini, meydanlarda söylediğini, Diyarbakır halkının Başbakan Erdoğan'ın ne söyleyeceğini merak etmediğini ileri süren Demirtaş, ''Biz de çok merak etmiyoruz. Her halde Konya'da yaptığı konuşmayı burada da yapar'' dedi.

Demirtaş, Diyarbakır'da sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle yaşanan görüş ayrılığıyla ilgili olarak ise ''Siyasette bazen kızmak olur ama küsmek olmaz. O tartışma bizler için bitmiştir. Onlar açısından da bitmiştir” diye konuştu.

“12 Eylül’e kadar Başbakanın söyleyeceği her şey havanda su dövmektir. Oy uğruna söylenmiş sözler olacaktır. Ama 13 Eylülde 'evet' de 'hayır' da çıksa Başbakanın, Başbakan sıfatıyla yapacağı ve söyleyeceği her şey önemlidir'' diyen Demirtaş, barış için her türlü diyaloğa hazır olduklarını kaydetti.

Partisinin “Ergenekon” ile özdeşleştirilmesinin, böyle bir imaj yaratılmaya çalışılmasının kendileri için hakaret olduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu: ''Ergenekon denilen şey bizim açımızdan kontr gerilladır. Bunlar binlerce faili meçhul cinayetten sorumlu derin devlet örgütlenmesidir. Bizim Ergenekonla aynı çeşmeden içeceğimiz bir damla su bize haramdır.”

Sayfa Yükleniyor...