Demirtaş: İlle de Kürtlük olacak demiyoruz

BDP Genel Başkanı, anayasa referandumuna niye hayır oyu vereceklerini anlattı. Demirtaş, 'paket herkes kimliğiyle yaşasın diyor mu? diye sordu.

Anadolu Ajansı 05.08.2010 - 00:23

Demirtaş: İlle de Kürtlük olacak demiyoruz

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Muş'un Malazgirt ilçesinde partisinin düzenlediği mitingde, siyasette yöntemlerinin direnme yöntemi olduğunu söyledi.

''Biz bugüne kadar hak, özgürlük ve demokrasi adına ne elde ettiysek, direnerek elde ettik'' diyen Demirtaş, şunları kaydetti:

''Bizim karşı olduğumuz ırkçılıktır, etnik milliyetçiliktir. Yoksa biz anayasada 'ille de Kürtlüğü yazacaksınız' demiyoruz.

Herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsun, herkes bu ülkede inancıyla, kimliğiyle, kendi diliyle bu ülkede demokrasi içerisinde yaşasın. Şimdi bu pakette bunlar var mı? yok.

Peki biz niye 'evet' diyelim, niye 'hayır' diyelim? O halde 'biz bunları istemiyoruz' deyip, yeni anayasayı elde edene kadar irademizi koruyarak, kendimizi AKP, CHP ve MHP'den ayıracağız. Onlar sandığa, biz pikniğe gideceğiz.''

TÜRK: KÜRTLERDEN BAHSEDİLMİYOR
Kapatılan Demokratik Toplam Partisinin eski Genel Başkanı Ahmet Türk de, konuyla ilgili İzmir'de konuştu.

Referanduma sunulacak Anayasa değişikliklerinde Kürtlerden bahsedilmediğini ileri sürerek, bu nedenle referandumu boykot etme kararı alındığını kaydeden Türk, şunları söyledi:

''Bu ülkede Kürtler özgürleşmeden, demokratik değişiklikler gerçekleştirilmeden demokratik özerklik Türkiye'nin gündemine gelmeden Türkiye demokratikleşemez, Türkiye demokratik bir anayasaya kavuşamaz.

Asıl olan 12 Eylül anayasasının tamamının değişmesidir. İnkarcı, asimilasyoncu anlayışlara son verilmesidir. Böyle bir anayasayı elbette destekleriz. Kürtlerin kafasını karıştırmak isteyen, Kürtlerin beynini parçalamak isteyen mantıklara da asla 'evet' demeyiz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...