Selahattin Demirtaş: Tek adam sistemine evet demeyiz

Mevcut anayasanın değiştirilmesinin en acil görev olduğunu ifade eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili olarak, “Başkanlık sistemi adı altında tek adam sistemine de 'evet' diyemeyiz" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.07.2015 - 15:03 | Son Güncelleme : 07.11.2015 - 15:21

Selahattin Demirtaş: Tek adam sistemine evet demeyiz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde il başkanları ile bir araya geldi.

Toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Demirtaş, 1 Kasım seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinde HDP'nin kısmen oy kaybına uğradığını, "saldırının merkezi haline getirilmiş bir parti" olarak en az oy kaybını yine kendilerinin yaşadığını söyledi.

AK Parti'ye en az oy kaymasının yine HDP'den yaşandığını savunan Demirtaş, "Bu saldırılar karşısında HDP'liler kenetlenmiştir. Bütün senaryo HDP'yi baraj altında bırakmak üzerineydi. Bu değirmene MHP de su taşımıştır, göz yummuş, sessiz kalmıştır. Bugün MHP'deki oy kaybı dikkat ederseniz, MHP yönetiminde rahatsızlık yaratmıyor. Çünkü bunun için çalışılmıştır. Dolayısıyla onlar açısından şok edici, şaşırtıcı bir durum değil arzu edilen sonuçtur bu" değerlendirmesini yaptı.

Ortaya çıkan sonucun açısından bir "felaket" olmadığını ifade eden Demirtaş, "Neden değildir Biz olmasaydık, HDP'nin varlığı olmasaydı Türkiye büyük bir kaosa sürüklenmiş olacaktı. Şu yüzde 50 oya rağmen büyük bir kaos çıkacaktı. Biz varız, o yüzden umut var” dedi.

Hiçbir kirli odağın bugüne kadar desteğini almadıklarını belirten Demirtaş, "Sadece seçim kampanyası döneminde 150 arkadaşımızı katlettiniz. Buna rağmen biz 150 arkadaşımızın acısını içimize gömdük, sandığa gittik" diye konuştu.

“HÜCRELERİMİZE KADAR DİRENİRİZ”

Hükümetin geçmişten ders almadığını savunan Demirtaş, şöyle konuştu:

"Savaş kararında ısrar, Diyarbakır ve Elazığ'da sokağa çıkma yasakları ve akabinde gençlerin katledilmesi, YÖK protestolarına yaklaşım, üniversitede gençlerin yerlerde sürünmesi ve 'bundan sonra her şey değişti' diyen polislerin söylemleri... Anlaşılıyor ki geçmişten ders çıkarmamışlar. 'Faşizmi tırmandıracağız, şiddeti tırmandırarak toplumu teslim almaya devem edeceğiz' derlerse yanılırlar. Geçmişte başaramadılar, şimdi de başaramazlar. Zorbalıkla, terörle, devlet terörüyle, hükümet terörüyle, AKP terörüyle toplumu teslim alamazlar. Bundan vazgeçmelerini bugün tavsiye ediyoruz onlara. Bir muhalefet partisi olarak tavsiyemiz budur. Bu ortamı iyi tahlil etmelerini umut ediyoruz.

Doğru bir politika, Türkiye'yi bu kaotik ortamdan çıkaracak bir politika izlerlerse her doğrunun yanında oluruz. Halklarımızın ve ülkemizin ortak geleceği adına atılacak her doğru adımın yanında oluruz. Bunun dışında dayatmacı, oldu bittiyle, halkın iradesini yok sayan, ezmeye çalışan bir dikta rejimi inşa ederek bir tek adam ülkesi yaratmaya dönük her türlü uygulamanın karşısında da hücrelerimize kadar direniriz."

“EVREN GİTTİ, ANAYASASI KALDI”

Demirtaş, yeni dönem parlamentosunun önündeki en acil görevin yeni anayasa olduğunu söyledi.

"Kenan Evren gitti, anayasası kaldı" diyen Demirtaş, "Adam yok, anayasası yürürlükte. Bu anayasadan kurtulmak hepimizin en acil görevi, sorumluluğudur” dedi.

Demirtaş, yeni anayasanın, "Kürt sorunu", "inanç sorunu", "çevre ve doğa sorunları", "sendikalaşma, işçilerin çalışanların önündeki örgütleşme sorunu" ile "emekliler, gençler, sosyal politikalarla ilgili sorunların" çözümü için bir fırsat olduğunu söyledi.
Başkanlık sistemiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Demirtaş, “Başkanlık teklifi falan yapmadılar. Böyle bir şey yok. 2011 teklifine bakın, sonrakilere bakın, adına 'başkanlık' diyorlar ama bildiğin tek adam sistemi, diktatörlük sistemi. Her şeyin tek adama bağlandığı sistem" diye konuştu.

"TEK ADAM SİSTEMİNE EVET DEMEYİZ"

Demirtaş, "Yönetim modeli elbete değişmeli ama bir başkanlık sistemi adı altında tek adam sistemine de biz 'evet' diyemeyiz" dedi.

CHP ve AK Parti'ye yönetim modelinin tartışılması konusunda çağrıda bulunan Demirtaş, "Yerinden yönetim modelinin, parlamenter sistemin, katılım mekanizmalarının yani halkın karar alma mekanizmalarına katılımın güçlendirilmesini öneriyoruz" diye konuştu.

Geçmiş dönemde kendilerine "kirli pazarlık" önerildiğini ileri süren Demirtaş, bunlara tenezzül etmediklerini belirtti.

“ANAYASA TARTIŞMASINA HAZIRIZ”

Anayasayı tartışacaklarını, yeni bir anayasa yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını anlatan Demirtaş, "Anayasa tartışmasına hazırız. Yeter ki dayatmayla gelinmesin. Gizli, kirli ittifaklarla bu iş olmaz. Şeffaf, açık tartışacağız, en iyisi neyse, buna hep birlikte karar vereceğiz" diye konuştu.

Demirtaş, "HDP'ye gömlek, fistan biçmekle, HDP'yi dizayn etmekte kimse başarılı olamaz. Bu kadar güçlü bir iç demokrasisi olan çok bileşenli çok sesli bir partiyi hiç kimse dizayn edemez" dedi.

Sayfa Yükleniyor...