‘Deniz Feneri’nde notere beraat

Almanya’daki Deniz Feneri soruşturması kapsamında''Resmi belgede sahtecilik'' ve ''Görevi kötüye kullanmak'' suçlarından hakkında dava açılan İstanbul 10. Noteri İsmet Büyükkılıç beraat etti.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.06.2010 - 11:16

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık İsmet Büyükkılıç ve avukatı Cüneyt Büyükkılıç ile müştekiler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Konya Milletvekili Atilla Kart'ın avukatı Mahmut Tanal katıldı.

Büyükkılıç hakkında cezalandırılması istemiyle dava açıldığını hatırlatan mahkeme heyeti, sanığın bu suçları işlediğinin kesin şekilde belli olmadığını bildirdi.

Mahkeme, bu nedenle CMK'nın 223. maddesinin 2. fıkrasının ''e'' bendi uyarınca İsmet Büyükkılıç'ın beraatine karar verdi.

15 YIL HAPİS İSTENİYORDU
Dava, Almanya'daki Deniz Feneri e.V davasında ceza alan Mehmet Gürhan'ın yurtdışında tutuklu bulunduğu dönemde Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'a İstanbul 10. Noterliği aracılığıyla ''genel vekaletname'' verildiği, dolayısıyla bu vekaletnamenin sahte olduğu iddiasıyla yapılan suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma sonucu açılmıştı.

İddianamede, İsmet Büyükkılıç'ın 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Sayfa Yükleniyor...