Dink davasında şüpheli ilişki

Davanın görüldüğü mahkemenin başkanlığından alınan Erkan Canak'ın çete lideri Mahmut Çelik ile yemekte tanıştığı ortaya çıktı. Mahmut Çelik, hakimi ziyaret için 4 kez adliyeye gelmiş ve adliye santralinden aramış.

16.02.2011 - 13:27

Dink davasında şüpheli ilişki

19 Ocak 2007'de Agos Gazetesi önünde suikaste kurban giden Hrant Dink davasında yeni bilgiler ortaya çıktı.

Dink davasına bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak, başkanlıktan alınmış ve emekli olmuştu.

Mahkeme Başkanı Erkan Canak ile uyuşturucu çetesi lideri olduğu iddiasıyla geçtiğimiz ay tutuklanan Mahmut Çelik arasındaki ilişkinin detayları tespit edildi.

Erkan Canak ile Mahmut Çelik'in yaklaşık 3 ay önce İstanbul'da bir yemek toplantısında tanıştığı öğrenildi.

Tanışmada çete lideri Çelik'in Canak'a 'Sizi ziyaret etmek istiyorum' dedi ve eski hakim Canak talebi olumlu karşıladı.

Yemeğin ardından Çelik'in hakim Canak'ı ziyaret için dört kez Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldiği ortaya çıktı. Dört defa adliyeye gelen Çelik, mahkeme başkanı Canak ile bir kere görüşebildi. Gözaltına alınmadan yaklaşık bir ay önce Başkan Canak'ın adliyedeki odasında gerçekleşen görüşme, Çelik'in teknik takipte olması nedeniyle polis tarafından belirlendi.

'BANA DEĞİL, BAŞKANA SORUN'
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltındayken Mahmut Çelik'e, “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erkan Canak'ı tanıyor musunuz? Mahkeme Başkanı ile görüştünüz mü?" diye sorulduğu öğrenildi. Çelik de "Bu soruyu bana değil kendisine sorun" dedi.

ADLİYE SANTRALİNDEN ARAMIŞ
Öte yandan çete lideri Çelik'in, Canak'ı adliyenin santralinden de aradığı tespit edildi. Telefonda Canak'a "Sizi ziyaret etmek istiyorum" diyen Çelik, "Gelebilirsin" yanıtı aldı.

HSYK: RÜŞVET İDDİALARINDAN GÖREVDEN ALINDI
Erkan Canak'ın görevden alınmasına ilişkin HSYK tarafından dün bir açıklama yapılmıştı.

Açıklamada, İstanbul 10. ve 14. Ağır Ceza mahkemeleri başkanları hakkında 'resmî sıfatlarının gerektirdiği saygınlık ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunma, irtikâpta bulunma ve rüşvet alma iddialarını içeren' soruşturma yürütüldüğü için görevden alındığı belirtilmişti.

Mahmut Çelik ile irtibatı tespit edilen eski mahkeme başkanı emekli hakim Erkan Canak ile ilgili dosya, soruşturma savcısı Fikret Seçen tarafından Adalet Bakanlığı müfettişlerine teslim edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...