Müftüoğlu: Tahliye edilenler Suriye’deki kamplarda kalmalı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Halep’ten tahliye edilen sivil ve muhaliflerin ilk etapta sınırın ötesindeki kamplarda kalmalarını istediklerini söyledi.

ntv.com.tr 15.12.2016 - 12:52 | Son Güncelleme : 15.12.2016 - 13:08

Müftüoğlu: Tahliye edilenler Suriye’deki kamplarda kalmalı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Halep’teki son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

Hüseyin Müftüoğlu, yola çıkan ilk konvoya yönelik saldırıyı Şii milislerin gerçekleştiği iddialarıyla ilgili olarak, “Bizim elimizde bu konuda net bir bilgi yok” dedi.

İlk otobüsün saldırıya uğradığını ifade eden Müftüoğlu, “Bize gelen ilk bilgiler saldırıda 1 ölü, 4 yaralının olduğu yönünde. Konvoyda sivil ve hastaların olduğunu biliyoruz. Bu sürecin tekrar başlatılması için temaslarımızı sürdüyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Sözcüsü Müftüoğlu, tahliye edilen sivil ve muhaliflerin nereye yerleştirileceğine yönelik bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

“İdlib’de kamplar oluşturuldu. AFAD ve Kızılay çalışmalarını sürdürülüyor. 3 miyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz. Bu konuda sıkıntımız yok, hazırlıklarımız tam. Hedefimiz ilk planda bu sivillerin sınırın ötesindeki kamplarda barınmasıdır. Arzumuz kendi vatanlarında kalmaları yönünde. Türkiye’de hazırlık ve güvenlik önlemleri sürüyor. Konvoyda kaç sivil, kaç muhalif olduğunu bilmiyoruz, Türkiye’nin çabaları sürecek.”

Müftüoğlu, “Tahliye için herhangi bir şart koşulmalıdır. Herkes sussa da Türkiye susmayacak. Ateşkesin yeniden sağlanması, insani koridorun oluşturulması için çabalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...