Doktor yanlış bacağı kesti

Şeker hastası olan 68 yaşındaki hastanın sol bacağının kesilmesi için izin veren yakınları ameliyattan sonra sağ bacağının kesilmesi üzerine savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı 20.01.2011 - 13:30

Şeker hastası Himmet Çelik, kısmi felç geçirmesi üzerine Şirinevler Devlet Hastanesi'nde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktoru Şükrü Levent Uçar'a götürüldü. Doktorun Çelik'in sol bacağının kesilmesi için kendilerinden izin istediğini söyleyen hasta yakınları, sağ bacağın kesilmesi üzerine yargıya başvurdu.

Çelik'in kızı Seçil Çelik, doktorun kendilerine sol bacağını diz altından kesmek zorunda olduklarını aktarması üzerine buna izin verdiklerini söyledi.

Ameliyattan çıkarak servise alınan babasının sağ bacağının kesilmiş olduğunu görünce şok yaşadıklarını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

''Doktor babamın sol bacağının diz altından kesilmesi gerektiğini söyledi. Biz de bunu kabul ederek yazılı izin verdik. Ameliyattan çıkan babamı görünce şok yaşadık. Çünkü sağ bacağının diz altından kesildiğini gördük. Doktora sorduğumuzda, bize 'sağ bacağı da kötüydü bu nedenle kestim, diğer bacağını da keseceğim' dedi. Ancak bu bize inandırıcı gelmedi, kesinlikle yanlış ayağını kestiler. Buna neden olanlar mutlaka cezalandırılmalı. Bizden öteki ayağının da kesilmesi konusunda izin istenmedi. Babam iki ayağını da kaybedecek. Hastane yönetimi ve doktor hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduk, İl Sağlık Müdürlüğüne şikayet ettik.''

Karabük İl Sağlık Müdürü Korkut Eren, hem ailenin hem de hastane yetkililerinin görüşleri doğrultusunda olayın geniş yönlü araştırıldığını ve soruşturma başlattıklarını belirtti.

Karabük Valiliğinin de konu hakkında inceleme başlattığını vurgulayan Eren, ''Teftiş Kurulu Başkanlığından müfettiş talep ettik. Konu detaylı incelenecek. Himmet Çelik, şeker hastası olduğundan her iki ayağının damarlarında tıkanmalar tespit edilmiştir. Hastanemizde yapılan operasyon bu yöndedir. Yanlış bacağının kesildiğini iddia eden ailenin de görüşleri doğrultusunda soruşturmayı başlattık, sonuçlar kamuoyuna açıklanacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...