Dokunmatik yeni Blackberry nihayet!

Dokunmatik ekranlı Blackberry Torch tanıtıldı. Özellikle ABD'de iPhone'dan pazar payı çalmaya çalışacak cihaz, kayarak açılan bir fiziki klavyeye de sahip.

04.08.2010 - 10:26

Dokunmatik yeni Blackberry nihayet!

Kanadalı Research In Motion firmasının dünyaca ünlü akıllı telefon markası Blackberry, yeni açıkladığı Torch modeliyle iPhone ve diğer dokunmatik ekranlı akıllı telefonlarla rekabet etmeye çalışacak.

Uzun süredir söylentileri dolaşan Blackberry 9800 ‘Torch’, New York’taki basın toplantısında tanıtıldı. ABD’de 12 Ağustos’ta kontratlı olarak piyasaya sunulması beklenen yeni cihaz, firmanın iddiasına göre bugüne kadar geliştirilmiş ‘en iyi’ Blackberry.

Telefonda işletim sistemi olarak, bugüne kadar hep övgüler alan Blackberry işletim sisteminin yeni 6.0 sürümü bulunuyor. 3.2 inç boyutundaki kapasitif ve çoklu dokunmatik ekran, klasik Blackberry iletişim ve mesajlaşma işlevlerine ek olarak, sosyal medya hesaplarını kontrol edip yönetmeye yarayan kısayollar barındırıyor.

4 GB dahili depolama alanına sahip telefonda 5MP kamera bulunuyor. Firma, daha önce eleştiri konusu olan yavaş tarayıcı sorununun HTML5 destekleyen yeni sürüm tarayıcıyla giderildiğini söylüyor.

Firmanın uygulama mağazası App World’ün bir kısayolu da menüye eklenmiş. Böylece hızlıca mağazaya ulaşabilen kullanıcı, işine yarayacak uygulamaları kolayca bulup telefonuna kuracak.

Öte yandan, arayüz, menü ve uygulamalar açısından alışılan Blackberry kalitesine sahip telefon, bazı yorumcularca ‘yeni bir şey yok’ şeklinde eleştiriliyor. Msnbc teknoloji editörü Wilson Rothman, dokunmatik ekranlı akıllı telefon teknolojisini zamanla ileriye taşıyarak aksaklıkları gideren ve bu şekilde çok yol alan iPhone ve Nokia gibi markaların yanında, Blackberry Torch’un zayıf kaldığı kanısında.

Blackberry, dünya akıllı telefon pazarında Symbian işletim sistemli (Nokia) telefonlardan sonra yüzde 20 payla ikinci sırada. Onu Androidli telefonlar yüzde 15 ile izliyor. Apple iPhone ise yüzde 10'luk pazar payıyla dördüncü sırada.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...