Greenpeace Akdeniz'in koordinatörü Dr. Uygar Özesmi "Gezegen'in geleceği" adlı radyo programında şunları anlattı:

Amerika'dan gezegenin geleceği için kötü bir haber geldi. ABD'de Kongre'nin çıkarmayı planladığı iklim değişikliği yasası rafa kaldırıldı.

ABD'de senato, yasanın getiri ve götürülerinin hesaplanması için beş haftalık süreyi başlattı. Angela Merkel ve Ban Ki-Moon, kararın açıklanması üzerine endişelerini dile getirdi. Merkel, küresel bir iklim anlaşmasının gerçekleşebilmesini Berlin Duvarı'nın yıkılmasıyla karşılaştırdı. ABD Kongresi'nde konuşan Merkel, tüm ülkelerin bağlayıcı zorunlulukları olması dile getirdiğinde Demokratlar alkışlarken, Cumhuriyetçiler sessiz kaldı.

Ban Ki-Moon ise Amerika'nın Kopenhag'dan önce sera gazı salımları hakkında ciddi bir karara varması gerektiğini vurguladı. Ban Ki-Moon, aynı zamanda, AB'nin gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele edebilmeleri için önerdiği 50 milyar euro'luk iklim fonunun arttırılması gerektiğini söyledi. Ban Ki-Moon, esas ihtiyaç 400 milyar dolar olduğu için, örneğin 100 milyar euro'nun da yetmeyeceğini, ancak bunun en azından iyi bir başlangıç olabileceğini, oysa ki 50 milyar euro'nun hiçbir anlam ifade etmediğini belirtti.