Dünyanın ilk "ekolojik kenti"

Otomobilin, çevreyi kirleten yakıtların, hava kirliliği yaratan gazların ve çöplerin olmadığı bir kent düşünün. Bugünün modern yaşamında bir hayal gibi gözüken bu düşünce, Abu Dabi’de gerçek oluyor.

20.04.2010 - 09:39

Dünyanın ilk "ekolojik kenti"

Abu Dabi Emirliği, çöl üzerinde geleceğin ekolojik kentini inşa ediyor. Yaklaşık 50 bin kişinin yaşayacağı Masdar Şehri'nin altyapısında ve bu kentte inşa edilecek konutlarda çevre dostu en son teknolojiler kullanılacak.

Deutche Welle Türkçe'nin bu konuda yaptığı haber şöyle:

Dev projenin maliyeti ise 22 milyar dolar. Dünyanın altıncı büyük petrol ihracatçısı olan Abu Dabi Emirliği, bu maliyeti tek başına karşılamayacak. Zira, Masdar’daki konutlar çevreye duyarlı yapılar olacak. Bu nedenle finansmanın bir kısmı Kyoto Protokolü’nün de öngördüğü şekilde, emisyon sertifikalarının satışıyla gerçekleştirilecek. Konutların, 2016 yılından itibaren konfor içinde yaşamak isteyen alıcılara sunulması planlanıyor.

Evlerin reklam filmleri de şimdiden yayınlanmaya başladı. Mimarlık bürosu Foster and Partners’ın reklam filminde, ev sahiplerinin doğaya zarar vermediklerinden emin bir şekilde ve yüksek standartlarda bu konutlarda konforlu bir yaşam sürebilecekleri anlatılıyor.

Bu ünlü İngiliz mimarlık şireketinin sahibi Lord Norman Foster dünyanın farklı ülkelerinden 500 uzmanla, 21’inci yüzyılın ileri teknolojileri ile donatılmış kentini inşa etmeye çalışıyor.

“Bu şehirle bir rüya gerçeğe dönüşüyor. Hepimiz iyi bir yaşam standardı istiyoruz. Yine hepimiz doğal kaynaklarımızı korumak, çocuklarımız ve torunlarımıza güzel bir gezegen bırakmak istiyoruz. Projemizin on ilkesi var. Bunlar arasında sıfır karbon, sıfır atık başta geliyor. Diğer yandan ‘sürdürülebilirlik’ dediğimiz zaman çoğunlukla ihmal edilen adil ticaret, fırsat eşitliği, sağlık, mutluluk, bölgesel gelenek ve kültürlere saygı" diyen Doğal Hayatı Koruma Vakfı uzmanı Rezzan El Mübarek, bu ilkelerin Masdar şehir projesine rehberlik ettiğini belirtiyor.

Masdar, yüzde 80 daha az su kullanımı, çöplerin yüzde yüz geri kazandırılması ve karbondioksit salınımının 0 düzeyine indirilmesi ile geleceğin örnek kenti olmaya aday. Tüm bu önemli çevre dostu özelliklerinin yanı sıra mimari olarak şehir geleneksel Arap şehirlerinin çizgilerini taşıyacak.

Şehrin sokakları, gölge ve serinliği muhafaza edebilmek amacıyla dar bir şekilde tasarlanıyor. Otomobillerin olmayacağı şehirde sokaklar yalnızca yayalar için. Şehirde toplu ulaşım ise metro ile sağlanacak, 200’er metre aralıklarla istasyonlar inşa edilecek. Ayrıca çevre dostu elektrikli motorları bulunan araçlar kullanılacak.

Şehirdeki binaların, yeşil alanların ve su kaynaklarının aşırı sıcaklardan korunması da akıllıca tasarlanmış bir mimariyle sağlanacak. Ve tüm bunların da yine çevreye zarar veren fosil yakıtlar kullanılmadan yapılması planlanıyor. Masdar’ın en önemli artılarından biriyse tüm elektriğin güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanılarak üretiliyor olması. Üretim fazlası şebeke aracılığıyla diğer şehirlere aktarılabilecek.

Peki bu şehirde insanlar neyle geçinecek? “Tüm dünyadan şirketler için burası cazibe merkezi olacak, yatırım yapmak, burada boy göstermek isteyecekler. Aynı zamanda bankalar, finans kuruluşları, ar-ge faaliyetleri geliştirmek isteyen teknoloji şirketler için de burası önemli bir merkez olacak" diyen Masdar Yönetim Kurulu Başkanı Sultan El Yaber, Masdar’ın yenilebilir enerji sektörü için katma değer yaratmanın çözümü olacağını belirtiyor.

Ünlü Massachuttes Teknoloji Enstitüsü ile işbirliği içerisinde yapılandırılmaya çalışılan Masdar Şehri’nin, aynı zamanda Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın da ana merkezi olması planlanıyor


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...