Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan AB'ye tepki

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'ne "ilişkilerin dondurulması" ifadelerine "Durdurmak istiyorsanız durdurun" dedi.

ntv.com.tr 09.11.2016 - 15:19 | Son Güncelleme : 09.11.2016 - 17:31

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'dan AB'ye tepki
Arşiv

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Gazetecilere konuşan Çavuşoğlu'na Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AB'ye yönelik yaptığı "Nihai kararınızı verin" açıklaması soruldu.

Bunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk çağrısı olmadığını kaydeden Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Defalarca AB, Türkiye'yi oyalarken Türkiye'nin önüne siyasi engeller çıkarırken ve Türkiye'ye yönelik mesnetsiz -daha önce reddettiğimiz raporlarda da görüyorsunuz- suçlamalarda, ithamlarda bulunurken 'Türkiye'nin tam üyelik değil de Türkiye'ye başka şeyler verelim' önerileri gelirken de sayın Cumhurbaşkanımız, 'Eğer bizi istemiyorsanız, Türkiye'yi tam üye olarak istemiyorsanız, bunu da net bir şekilde dürüst olun, bize söyleyin, bizi oyalamayın' diyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, "Utanmadan, sıkılmadan kalkmış ne diyorlar, Türkiye'nin AB müzakereleri gözden geçirilmelidir diyorlar. Geç kaldınız ya, bir an önce gözden geçirin. Ama gözden geçirmekle kalmayın nihai kararınızı verin" ifadelerini kullanmıştı.

Defalarca sayın Cumhurbaşkanımız bu mesajı verdi, ilk defa vermiyor. Şimdi de darbe girişiminden sonra 'Yok şöyle olursa üyelik durur', terörle mücadele konusunda 'Bak üyelik sürecini durdururuz'... Biz de diyoruz ki 'Bizimle böyle tehditvari bir şekilde ilişkilerinizi sürdüremezsiniz, ne yapmak istiyorsanız, kararınızı verin. Durdurmak istiyorsanız da durdurun.

Sürdürmek istiyorsanız, biz buna hazırız ama bizi eşit ortak olarak görmek durumundasınız. Bizi ikinci sınıf bir ülke olarak gördüğünüz sürece ilişkilerimiz belli bir mesafenin ötesine gidemiyor. Bu bakış açınızı değiştirmeniz lazım.' Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu mesaj, ilk defa değildir. Başından beri biz AB'ye bu mesajı veriyoruz, yineliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"İLİŞKİLER UÇAK KRİZİ ÖNCESİNE ULAŞMADI"

Bakan Çavuşoğlu, Rusya ile ilişkilerde gelinen noktayı da değerlendirerek, "Rusya ile ilişkilerimiz henüz uçak düşürme hadisesinden önceki döneme ulaşmadı" dedi.

Çavuşoğlu, çünkü ticaretin önünde bazı engellerin olduğunu aktararak, "Ama o dönemin daha da ilerisine gitmek için, uçak düşürme hadisesinin öncesindeki ilişkilerimizin de ilerisine gidebilmek için, kararlılıkla mekanizmalarımız var. 3 defa görüşme oldu iki cumhurbaşkanı arasında. Telefonda sık sık görüşülüyor. Keza biz muhataplarımızla görüşüyoruz. 2017'nin başında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı Rusya'da gerçekleştirilecek. Onun öncesinde Lavrov ile hazırlık toplantısını Türkiye'de yapacağız. Bazı konularda görüş ayrılığımız olabilir, Kırım, Suriye, Esed konusunda ama bu konularda da diyaloğumuz var." ifadelerini kullandı.

Özellikle Suriye konusunda oluşturulan yeni bir mekanizma bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, "Genelkurmay başkanlarımız sürekli görüşüyor, istihbaratlarımız, diplomatlarımız sürekli görüşüyor, bazen ayrı ayrı, bazen birlikte görüşmeler yapıyorlar. Biz, doğru bildiklerimizi, düşüncelerimizi hem ikili ilişkilerimiz bakımından, hem de bölgesel işbirliğimiz bakımından Rusya ile de paylaşıyoruz" diye konuştu.

"RUSYA AB'NİN ALTERNATİFİ DEĞİL"

Çavuşoğlu, şu anda ilişkileri daha ileriye götürme konusunda ortak bir irade olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu da güzel. Bizim Rusya ile ilişkilerimizi ileriye götürmemiz, AB'ye ya da başka bölgelerdeki ilişkilerimize bir alternatif değildir, bu tamamlayıcıdır. Hiçbir zaman da böyle görmedik. Daha önce, uçak düşürme hadisesinden önce Rusya ile ilişkilerimiz çok iyiyken ve birinci ticaret ortağımız Almanya ile beraber ya da ikinci ticaret ortağımız iken bile biz bunu bir alternatif görmedik. Niye alternatif görelim Çünkü Türkiye, çok yönlü bir dış politika izlemeli, proaktif bir dış politika izlemeli. Çok yönlü dış politika izlerken de ilişkilerini gayet dengeli bir şekilde sürdürmelidir. Bizim de yapmaya çalıştığımız bu."

Sayfa Yükleniyor...