NTV

E-tapu yurt dışına açılıyor

Anadolu Ajansı

Türkiye

E-tapu uygulamasından yurt dışındaki vatandaşların da yararlanması planlanıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Güney, 'Uygulama, Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğu ülkelerden başlayacak' dedi.

Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi uygulamasından yurt dışındaki vatandaşların da yararlanması planlanıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdür Vekili Davut Güney, Dışişleri Bakanlığı ile yürüttükleri çalışmaların henüz sonuçlanmadığını ancak hızla devam ettiğini açıkladı.

Uygulamanın, Türk vatandaşlarının yoğunlukta olduğu ülkelerden başlamasının planlandığını dile getiren Güney, ''Yurt dışındaki bir vatandaşımız, Türkiye'deki gayrimenkulü için iline, ilçesine gelmek zorunda kalmadan bulunduğu yerden işlemini yaptırabilecek. Uygulamanın altyapısı hazır ama prosedürleri tamamlanmadı. Tamamlandığı takdirde bu işlemler yurt dışından da yaptırılabilecek'' dedi.

Uygulamaya ile internete bağlanılabilen her yerden tapu işlemleri için randevu alınabildiğini ifade eden Güney, randevu sistemine göre alım-satım evraklarının teslim edildiğini ve belgelerin kontrolünün sonucuna göre SMS ile bilgilendirme yapıldığı söyledi.

Güney, işlem hazır olduğunda da yine kısa mesajla bilgilendirme yapıldığını anlattı:

''Uygulama sayesinde vatandaşın tapu müdürlüklerinde saatlerce kuyruk beklemesinin ve zaman kaybının önüne geçiliyor. Vatandaşların uzun bekleyişleri, kalabalık oluşturmaları, müdürlüklerde çalışan görevlilerin de performansını etkiliyordu. Artık birçok müdürlükte vatandaşla karşılaşılmıyor bile. Vatandaş geliyor, imzasını atıyor ve tapusunu alıyor. Hem vatandaş hem de bizim çalışanlarımız açısından zaman israfı önleniyor. Sistemden bilgiler direk aktarıldığı için memur ya da yazım hatalarının da önüne geçiliyor. Özetle, kişi hatası, büyük oranda minimize edilmiş oluyor.''

MASRAF AZALIYOR
Uygulamanın Türkiye'nin her yerinde geçerli olduğunu aktaran Güney, vatandaşın ülkenin herhangi bir yerindeki gayrimenkulünü satmak için oradan oraya gitmesine uygulamayla son verdiklerini belirtti.

Ülke genelinde, yılda yaklaşık 7 milyon işlem yaptıklarına dikkati çeken Güney, uygulamanın bu işlemlerde, başta zaman ve hız olmak üzere büyük kolaylıklar sağladığını söyledi.

Geçmişte vatandaşın tapusunu almak için 5-10 gün bekleyebildiğini belirten Güney, ''Vatandaşlarımız eskiden başka ildeki gayrimenkulü için günlerce zaman kaybederek gidiş, dönüş, yol ve konaklama gibi bir sürü harcama yapıyordu. Artık alıcı ve satıcı, bulunduğu yerdeki tapu müdürlüklerine beraber gittiği takdirde hiçbir sorunla karşılaşmadan, tapu işlemleri yapılıyor'' dedi.