Eğitim konuşulurken öğrenciler kapı dışarı

Yükseköğretimin sorunlarının tartışıldığı çalıştaya girmeye çalışan öğrencileden üçü önce içeriye alındı, sonra kapı dışarı edildi.

25.07.2009 - 14:28

Eğitim konuşulurken öğrenciler kapı dışarı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun da katıldığı "Türkiye'de yüksek öğretimin sorunları" adlı çalıştay bir grup öğrenci tarafınfdam protesto edildi.

İstanbul Beyoğlu'nda, çalıştayın yapılacağı otelin önünde toplanan öğrenciler üniversite harçlarına yapılan zamları protesto eden sloganlar atmaya başladı.

Öğrenciler, geleceklerini ilgilendiren toplantıya alınmamalarını protesto etti. Grup içeri girmeye çalışınca, polis müdahale etti. 11 kişi gözaltına alındı.

Öğrenciler ile görüşen Prof. Eser Karakaş, 3 öğrencinin içeriye girmesini sağladı. Konuşmacıların, demokratik üniversiteden bahsettiği sırada içeri alınan öğrencilerden biri, "burda demokrasi yok. Siz yönetime katılmaktan bahsediyorsunuz. Dışarıda 11 arkadaşımız 'harçlara hayır' dedikleri için gözaltına alındı'' şeklinde konuştu.

Bu sırada bir sivil polis, Usta'nın ağzını kapatıp konuşmasını sürdürmesine izin vermeyerek, apar topar salondan dışarı çıkardı.

'ÖĞRENCİNİZE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKIYORSUNUZ?'
Bu durum üzerine salonda bulunan öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ahmet İnsel ile Prof. Dr. Burhan Şenatalar, tepki gösterdi. Prof. Dr. Şenatalar, tepkisini ''Öğrencinize böyle mi sahip çıkıyorsunuz? Amerika'da üniversitelerde böyle mi yapılıyor?'' sözleriyle dile getirdi.

Toplantının organizasyonunda yer alan Prof. Dr. Eser Karakaş da karşılık olarak ''Öğrencileri ben davet ettim. 'Tartışma sırasında söz vereceğim' dedim. Onlardan konuşmalar sırasında protestoda bulunmayacaklarına dair söz aldım. Böyle bir anlaşma yaptık. Onlara tek tek söz verecektim. Bu mutabakatı bozdular. Bu 3 arkadaşı beni aldattıkları için kınıyorum'' diye konuştu.

Prof. Dr. Şenatalar, bunun üzerine ''Böcek gibi ezmeleri gerekmezdi'' yanıtını verince Karakaş da ''Güvenlik güçlerinin amiri değilim. Bu onların tasarrufu'' dedi. Öğrencilere yönelik sert müdahale, bazı öğretim üyelerince de protesto edildi

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...