Bu yıl 50'ncisi 4-11 Ekim tarihlerinde yapılacak Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Türkan Şoray başkanlığındaki ulusal jürisinde sinema dünyasındaki en etkileyici müzisyenlerden biri olarak kabul edilen, bestelediği film ve tiyatro müzikleriyle dünya çapında tanınan Yunan besteci ve piyanist Eleni Karaindrou da yer alacak.

Karaindrou, çağdaş sinemanın ozanı kabul edilen Teo Angelopulos ile uzun yıllar birlikte çalıştı ve Sonsuzluk ve Bir Gün", "Ağlayan Çayır" ile "Ulis'in Bakışı" gibi pek çok filme hazırladığı müziklerle geniş bir hayran kitlesine sahip.

Chris Marker, Jules Dassin ve Margarethe von Trotta gibi ünlü yönetmenler için de özel müzikler besteleyen Karaindrou, geleneksel Yunan müziğini batı formlarıyla birleştirdi, Avrupa'dan Asya'ya çok sayıda müziksevere ulaşmayı başardı.

20 film, 35 tiyatro oyunu ve 12 televizyon dizisi için müzik besteleyen Karaindrou, 20 uluslararası müzik ödülünün yanı sıra 1982 yılında Selanik Film Festivali'nde Hristoforos Hristoforis'in Roza filminin müziğiyle en iyi müzik ödülünü almış, 1992'de Europa Cinema'nın Premio Fellini ödülüne değer görülmüştü.