Elmanın önemi içeriğindeki iki farklı türde lif barındırıyor olması. Elma aynı anda hem çözünen hem de çözünmeyen lifleri barındırıyor. Bu da bağırsak hareketlerini düzenliyor. Bilinen tüm faydalarına rağmen araştırmacılar elma ile ilgili tüm gerçeklere henüz ulaşmadıklarını söylüyorlar. Yani elmanın bilinmeyen faydaları da var. Uzun lafın kısası sağlıklı bir yaşam için “elma” en temel yardımcılarımızdan biri.
 
Elma anne şeflerin küçük gurmelerine sunabilecekleri ilk besinlerden biri. Hazırlaması kolay, sindirimi rahat ve besleyici. Anneler daha ne ister? Üstelik elmayı çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Hemen hemen her hazırladığınız yemeğe katabilirsiniz. Dilerseniz gurmenizin yoğurduna, dilerseniz sebze püresine, dilerseniz kekine karıştırın.

Elma meyve şekeri içerir. Tatlı ve bazen hafif ekşi tadı bulunmaz bir tatlandırıcıdır. Elmayı her türlü yiyeceği tatlandırmak için şeker yerine kullanabilirsiniz.

Elma dahil kabukları yenen tüm meyveleri küçük gurmenize yaşına uygun şekilde, kabuğuyla vermeye çalışın. Elmayı kabuğuyla blendırdan geçirdiğinizde kabukların neredeyse görünmez hale geldiğini biliyor muydunuz?

Elma doğal olarak hafif bir mum tabakası ile kaplı. Ziraatçılar meyvenin besin ve nemlilik kaybını önleyen bu mumu taklit edip mumlayabiliyorlar meyveleri. Bunların yenilebilir mumlar olduğu söyleniyor. Fakat nolur nolmaz risk almamak için ılık suda yıkayarak bebeklere verilmekte fayda var.