Emekli Albay Erdal Sarızeybek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın annesinin evinin aranmak istenmesi ile ilgili olarak, ''Biz ne Bülent Arınç'ın evini, adresini, ne de yolunu bilirdik. Biz bir suç unsuruna el koyduk. O suç unsurundaki bilgiler bizi o adrese götürdü'' dedi.

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi'ndeki Eğitim ve Kitap Fuarı'nda düzenlenen 'Türkiye'de Terör Örgütü' konulu konferansta bir konuşma yapan Sarızeybek, Arınç'ın bir televizyon kanalında kendisi hakkında yaptığı yorumlara değindi.

Sarızeybek Manisa'da görev yaptığı sırada Arınç'ın annasenin evinin aranmak istenmesi konusunda kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini ileri sürdü.

"İHBAR ALDIK"
O dönemde kendilerine gelen bir ihbarı değerlendirdiklerini belirten Sarızeybek, ''Spil Dağı'nda 3 evde, bütün Türkiye'de fakir, üniversite düzeyindeki öğrencileri toplamış, özel eğitim veriyorlar. İhbar aldık, ülkemizde bir tane Milli Eğitim vardır. Bizim Milli Eğitimimiz kendi kuralları ve sistemi içerisinde çocuklarımıza eğitim verir. Devlet içerisinde ayrı bir güç ortaya çıkıp, ayrı bir eğitim, yasalarımıza göre veremez. Biz durumu Cumhuriyet Savcılığı'na bildirdik. Gelen emir üzerine, Spil Dağı'ndaki üç tane tarikat, şu bu cemaat özel eğitim merkezinde arama yaptık. Çok doküman ve çok adres çıktı. Adreslere baktık ki hem yurt içinde hem yurt dışında bir çok yerler açmış'' dedi.

"İKİNCİ ARAMA KARARI REDDEDİLDİ"
Sarızeybek, bu adreslerden birinin de Manisa merkezde yer aldığını belirterek, ''Orası da eğitim merkezi olarak geçiyordu. Durumu Savcılığa bildirdik. Arama kararı aldık. Gittik eve, burada Manisa'da. Biz numara 5 için arama kararı aldık, ama gittiğimiz zaman 5 numarada 5 katlı bir daire olduğunu gördük. Dışarıdan da baktığınız zaman okul gibi teşkilatlanmış olduğunu gördük. Durumu tekrar Cumhuriyet Savcılığı'na bildirdik. 'Bir ev için arama kararı almıştık, ama burada beş ev var' dedik ve kararın genişletilmesini istedik. İşte bu sırada o dönemin TBMM Başkanı olan Sayın Arınç, haberi olmuş ve aramış her tarafı. Biz arama kararı almış olduğumuz halde mahkeme ikinci arama kararını reddetti'' şeklinde konuştu.

"BİLGİLER BİZİ O EVE GÖTÜRDÜ"
Evi arayamadıklarını ifade eden Sarızeybek, ''Şener Eruygur'un ismini çok sık kullanıyor, 'Eruygur bizi dinledi, arama yaptı' diye. Hayır doğru değil. Biz söyledik, Manisa'dan Cumhuriyet Savcılığı'nın kararı ile böyle bir işlem yaptığımızı. Biz de kendi iç işleyişimiz, yasalarımız gereği o zaman Ankara'ya bildirdik. Onun dışında hiçbir karanlık nokta yok, ama üç gün üste üstte yayın yaptılar, karanlık işler yapılmış gibi. Size gerçeği açıkladım. Biz ne Bülent Arınç'ın evini, adresini, ne de yolunu bilirdik. Biz bir suç unsuruna el koyduk. O suç unsurundaki bilgiler bizi o adrese götürdü. Bundan sonra kendileri takip edilmiş veya evine gidilmiş değildir'' ifadelerini kullandı.