'Emniyetteki delilleri nasıl karartacaklar?'

Gazeteci Ahmet Şık'ın da aralarında olduğu 5 kişinin tahliye talebi reddedildi. Ancak karar mahkeme heyetini böldü. İki hâkim üye, tutukluluğun devamını isterken Mahkeme Başkanı karara muhalefet şerhi koydu.

18.08.2011 - 12:28

Ergenekon soruşturması kapsamında OdaTV’de yapılan aramalar sonucu tutuklanan Gazeteci Ahmet Şık’ın da aralarında olduğu 5 kişinin tahliye talepleri reddedildi. Ancak karar oy birliğiyle değil, oy çokluğuyla çıktı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay karara muhalefet ederek şüphelilerin tahliyesi yönünde görüş bildirdi.

KARAR 2 ÜYE HÂKİMİN OYUYLA
Üye hâkimler Metin Özçelik ve Birol Bilen’in tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdiği kararda, şüphelilerin üzerlerine atılı suçun niteliği ve atılı suç için ceza yasasında öngörülen ceza süresi, dosyada yapılan aramalarda ele geçenlerle ilgili arama ve el koyma tutanakları ile bunlara ilişkin tespit tutanakları içerikleri, dosyadaki iletişim tespit tutanakları içeriklerinin göz önüne alındığı belirtildi. Şüpheliler açısından kuvvetli suç şüphesinin var olduğu, ayrıca şüphelilerin delilleri karartma ve yeni delil elde edilmesine engel olma tehlikesinin bulunduğu, şüpheliler hakkında bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı ifade edilen kararda şüphelilerin tutukluluk hallerinin devamına hükmedildi.

‘ŞÜPHELİLERİN FAALİYETİ KİTAP YAZMAK’
Ancak Mahkeme Başkanı Şeref Akçay bu karara muhalefet ederek, Ahmet Şık’ın da aralarında olduğu 5 şüphelinin tahliyesi yönünde oy kullandı. Başkan Akçay, soruşturma ile ilgili tüm dosyaların gönderilmesi için savcılığa yazı yazıldığını ancak toplamda 27 klasörün gönderildiğini belirtti.

Soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Ahmet Şık’ın "İmamın Ordusu" adlı bir kitap yazma düşüncesinde olduğu ve bu konuda hazırlık yaptığı, kitabın taslağını hazırladığı ve bu hazırlama aşamasında ODA TV ile irtibatlı olduğu iddiasıyla gözaltına alındığına vurgu yapan Akçay, şüphelilerin tek faaliyetlerinin yayın yapmak, kitap yazmak ve benzeri faaliyetler olduğunu ifade etti.

‘ERGENEKON İLE İLİŞKİNİN DELİLİ YOK’
Karara katılmayan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şeref Akçay'ın gerekçeleri şöyle:

- "Yapılan soruşturma bağımsız, tarafsız, adil ve insan vicdanına uygunluk kıstaslarına uygun değil"

- "Şüphelilerin emniyetteki delilleri nasıl karartacakları izah edilmemiştir"

- "Kitabı daha yayınlanmamıştır bile. Buna rağmen yayınlama düşüncesinde olduğunu belirterek bu kişiyi örgütle irtibatlandırmak hukuken mümkün değildir"

- "Bugüne kadar hiçbir yayıncı hakkında veya yazan kişi hakkında örgüt üyesi olduğu gerekçesi ile ülkemizde verilmiş tek bir karar yoktur"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...