Enis Berberoğlu: Bu mağduriyeti yaratanlar utansın

MİT TIR’ları davasında tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, “Bu mağduriyeti yaratanlar utansın” dedi.

Anadolu Ajansı 14.06.2017 - 16:35 | Son Güncelleme : 14.06.2017 - 17:25

Enis Berberoğlu tutuklandı.jpg

MİT TIR’ları davasında tutuklanmasına karar verilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, adliyede yaptığı açıklamada karara tepki gösterdi.

Berberoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

"Biz buraya mağdurlar için geliyorduk bugün kendimiz için geldik. Bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Tek söyleyeceğim budur."

Davanın 21 Eylül 2016 tarihli ilk duruşmasında, MİT TIR'larının görüntülerini yayınlaması için Can Dündar'a verdiği iddiasıyla hakkında "devletin gizli kalması gereken bilgi ve belgelerini askeri ve siyasal casusluk amacıyla temin etme" ve "FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" suçlarından 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Enis Berberoğlu'nun dosyasının, aralarında hukuki ve fiili irtibat olduğu gerekçesiyle Dündar ve Gül'ün yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verilmişti.

Berberoğlu, "silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan yargılanıyordu.

BERBEROĞLU'NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA: KAÇMA ŞÜPHESİYLE TUTUKLANDI

Kararın ardından Enis Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün Adliye önünde basın açıklaması yaptı. Ergün verilen karar nedeniyle hukuk adına utanç duyduklarını söyledi. Avukat Murat Ergün, kendisinin ve müvekkilinin FETÖ'yle mücadele ettiğini belirtti. Ergün, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun ise "Kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını" ifade etti.

Avukat Ergün yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "FETÖ'yle mücadele etmiş bir avukat olarak ve müvekkilim görevini yaparken FETÖ'yle mücadele etmiş bir basın mensubu olarak bugün burda FETÖ'cülükle suçlanıp mahkum olmaktan utanç duyuyoruz. Ama utancımızın kaynağı biz ya da bizim yaptığımız eylemler değil, hukuk adına bize yapılandır, hukuk adına utanıyoruz. Enis Berberoğlu'nun avukatı olmaktan onur duyuyorum çünkü hiçbir zaman hukuksuzluğa içeride de dışarıda da teslim olmadı. Hep doğruları söyledi, ayrılmadan önce söylediği son söz, "Eğer memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil 10 kere müebbet yemeye hazırım. Bu hukuka doğru demokrasiye doğru gidişin bir başlangıcı bir vesilesi olsun" dedi. Değerli arkadaşlar biliyor musunuz İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu ne için tutuklandı? Sabit ikametgahı var denilen serbest bırakıldığı, iyi uyuyamıyor uykusu kaçıyor denilen damatların serbest bırakıldığı yerde her duruşmaya gelen öğle yemeğinde arkadaki kafede tost yiyerek tekrar duruşmaya gelen İstanbul Milletvekili kaçma şüphesiyle tutuklandı."

Sayfa Yükleniyor...