Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkana Barack Obama'yla yapacakları görüşmede, Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 51 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan saldırıyı da ela alacaklarını Başbakan Erdoğan, “Önümüzdeki sürece daha farklı bir heyecanla girelim istiyoruz. ABD dönüşü yeni yol haritamızı diğer ülkelerle sürdüreceğiz. Reyhanlı olayı masada değerlendireceğimiz konular arasında yer alacak. Suriye, ABD'deki bir numaralı konumuz, kestirme yoldan ne yapacağımızı konuşacağız.” dedi.

Reyhanlı'daki saldırıyla ilgili ihmal iddialarının araştırılacağını belirten Erdoğan, konunun araştırılması için Başbakanlık Teftiş Kurulu’na talimat verdiğini söyledi.Erdoğan, "İstihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. Gerek emniyet istihbarat gerekse Milli İstihbarat Teşkilatımız bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama noktasında olduğuna göre, demek ki burada bir ön bilgi alma durumu söz konusu" diye konuştu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Ama burada emniyet teşkilatı ile istihbarat teşkilatı arasında bir kopukluk söz konusu olabilir. Buna yönelik olarak Başbakanlık Teftiş Kurulunu bu konuları araştırmak, ciddi manada bu işi ele almak üzere, nerede bir zaaf belirtisi varsa, nerede zaaf varsa bir defa bu konuda da bunun gereğini tereddütsüz yerine getiririz.

Konuyla ilgili olarak da aynı şekilde İçişleri Bakanıma da söyledim. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu da bu konuda hemen adımlarını atmalı, Başbakanlık Teftiş Kurulu da bu konuda gerekli adımı atacaktır ve ben yazılı talimatımı Başbakanlık Teftiş Kuruluna şu anda vermiş bulunuyorum, bunu özellikle burada ifade etmek isterim."

'BİZE HUKUK DERSİ VEREMEZ'
Erdoğan, bir soru üzerine, MHP’nin çözüm süreciyle ilgili yaptığı suç duyurusuna ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Hukuk devletinin dışında hiçbir adım atmış değiliz. Onlar, Bahçeli'nin kendi geçmişinde olan şeyler olabilir veyahutta o yönetimin kendi anlayışı içerisinde buna benzer şeyler olabilir. Ama biz terörle mücadelede hangi adımı atmamız gerekiyorsa şu anda bu adımı atıyoruz. Terörle mücadeleye yönelik bugüne kadar ne ana muhalefetin ne yavru muhalefetin en ufak bir çözüm önerisi olmamıştır.

Şu anda biz bir çözümün peşindeyiz ve bu çözüm süreci içerisinde de attığımız adımları hukuk devletinin çerçevesi neyse o çizdiği çerçeve içerisinde atarız. Bunun dışına çıkmayız. Bu konuyla ilgili olarak da Bahçeli'nin bize vereceği hukuk dersi yoktur. Bu hükümet bunları gayet iyi bilir. Çizilen çerçeve neyse anayasamızda, yasalarımızda bunun gereğini aynen yerine getiriyoruz, yapmakta olduğumuz da budur."

'HEDEF ABD ZİYARETİM DEĞİL'
Reyhanlı'da yapılan saldırının ABD ziyaretini engellemeye yönelik olduğunu düşünmediğini ifade eden Erdoğan, "Amerikan yönetimi gündeme getirecektir. Getirdiği zaman biraz karşılıklı alışverişte bulunacağız. Olayın bu seyahatimizle ilintili hale getirilmesine katılmıyorum. Çözüm süreciyle bu işi ilintili hale getirseler daha anlamlı olabilir. Çözüm sürecinde attığımız adımları baltalama olarak görebilirim. Ama ABD seyahatini engellemeye yönelik bir girişim olduğunu düşünmüyorum" şeklinde konuştu.

'GELENE KADAR ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK'
Erdoğan, asıl hedefin Ankara olduğu yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise şöyle konuştu:

“Bunların hepsi dedikodu. Ankara ya da başka bir şehir olabilir. Şunu açık, net söylemem lazım. Şam'da bana göre legal bir yönetim yok, illegal yönetim var. Oradaki Hükümet düşmüştür. Halkıyla savaş halinde olan bir rejim vardır orada.

Füzeleriyle, uçaklarıyla bombardıman yaparak 100 bine yakın insanı öldürmüştür. 1 milyonun üzerinde Suriye dışında yaşayan Suriyeli var. 'Bu işi biz mi yaptık' diyecekler. Halkının kabul etmediği bir yapıyı biz kabul edebilir miyiz? Elimizdeki belgeler, bilgiler... Süreç devam edecek. Gelene kadar da çok şeyler değişecektir."

'ÜLKESİNİ SEVSE GİDERDİ'
ABD ziyaretinden sonra Suriye konusunda yeni bir yol haritası olacağını vurgulayan Erdoğan, "Rusya ve Çin atılacak her türlü adımı engelliyor. Bu vahşete karşı çıkan ülkelerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu seyahatle birlikte çok farklı bir yol haritamız olacak. Biz insani tavırlarımızı devam ettiriyoruz. Biz Suriye halkını seviyoruz. Bu adam kendi halkını sevmiş olsa, ülkeyi terk eder giderdi" diye konuştu.

'SINIRLARI BOZKURTLARIN KORUSUN'
Erdoğan, PKK'lıların Türkiye sınırlarından çıkması konusundaki bir soruya karşılık ise "Bu 15 midir, 25 midir, 50 midir, 100 müdür bunları bilemem. İşte şimdi bu soru, Bahçeli'ye hizmet eden sorudur. Biz ne dedik, 'Biz hukuk devleti içinde çalışıyoruz'. Hukuk devleti içinde çalışan bir yönetim. Çağrımız nedir Silahını bırakarak çıkmaktan bahsettik. Ne dedik konuşmalarımızda Bunlar bu ülkeye nasıl girdiyseler, çıkış yollarını da kendileri zaten bilirler. Bahçeli'ye söylemek lazım, sen çok güçlüsün, hadi adım başına, senin bozkurtların var, bu bozkurtlarınla sınırları koruma altına al demek lazım" yanıtını verdi.

GÜLEN'LE GÖRÜŞECEK Mİ?
Başbakan Erdoğan, ABD ziyareti sırasında Fethullah Gülen ile görüşüp görüşmeyeceğine yönelik bir soruya “Şu an resmi programımızda böyle bir şey yok ama gökten ne yağar ki yer kabul etmez” karşılığını verdi.

4 TÜRK DAHA SERBEST
Erdoğan, Afganistan'da Taliban güçlerince rehin alınan dört Türk'ün daha serbest bırakıldığını, bu kişilerin Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne getirileceğini de dile getirdi.

Erdoğan, böylece Taliban'ın rehin aldığı 8 Türk'ün de serbest kaldığını vurguladı.