Erdoğan: ABD’ye sesleniyorum, bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da halka hitap etti. Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri'ne seslenerek, "Terör listemizin içinde yer alan Pensilvanya'daki zatı bize teslim edin" dedi.

Erdoğan: ABD’ye sesleniyorum, bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'nin Paralel Devlet Yapılanması'ndan çok çektiğini belirterek, "Ben buradan Amerika'ya sesleniyorum, Amerika'ya sesleniyorum, Sayın Başkan'a sesleniyorum, diyorum ki; Sayın Başkan sizin kendinize bunu söyledim, 'Pensilvanya'daki 400 dönüm arazinin içinde yer alan bu zatı ya deport edin ya da bize verin' demiştim ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum, diyorum ki; Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin." dedi.

Erdoğan, bölücü terör örgütü FETÖ mensuplarının darbe girişimine tepki göstermek amacıyla Üsküdar Kısıklı'da toplanan vatandaşlara seslendi.

Farklı bir günde olunduğunu, vatandaşların da bunun bilinci içerisinde Kısıklı'da toplandıklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye'nin şu anda büyük yanının da bu heyecanı yaşadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Zira 40 yıl bu ülke, bu Paralel Devlet Papılanması'ndan çok çekti. Tabanı ibadet, ortası ticaret, tavanı ihanet olan bu yapıdan çok çekti. Bu milletin zekatından, fitresinden, sadakasına varıncaya kadar her şeyini emdiler. Sonra da bu milleti yurt dışından, Amerika'sından Avrupa ülkelerine varıncaya kadar her yerde bu devleti, bu ülkeyi yalan yanlış, asparagas haberlerle adeta şikayet ettiler. Şimdi ben buradan Amerika'ya sesleniyorum, Amerika'ya sesleniyorum, Sayın Başkan'a sesleniyorum, diyorum ki; Sayın Başkan sizin kendinize bunu söyledim, 'Pensilvanya'daki 400 dönüm arazinin içinde yer alan bu zatı ya deport edin ya da bize verin' demiştim ve bunların darbe girişimi içerisinde olduğunu size söylemiştim ama dinletemedim. Şimdi bugün bu darbe girişiminden sonra tekrar sesleniyorum, diyorum ki; Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Eğer biz stratejik ortaksak, eğer biz model ortaksak o zaman ortağınızın bu talebini lütfen yerine getirin, diyorum. Zira siz bizden hangi teröristi istediyseniz biz sizlere teslim ettik. Şimdi artık terör listemizin içerisinde yer alan bu zatı da teslim edin."

"ŞİMDİ BU UR TEMİZLENİYOR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu girişimin istedikleri ve bekledikleri gibi sonuçlanmadığını dile getirerek, "Kaderin üstünde bir kader vardır" dediklerini ve buna inandıklarını, gücü olanın haklı değil, haklı olanın güçlü olduğunu söylediklerini, nitekim böyle olduğunu anlattı.

Erdoğan, vatandaşların "Dik dur eğilme" şeklindeki sloganları üzerine, "Hiç endişeniz olmasın. Biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. Başka bir yerde eğilmek bize yakışmaz. Böyle bir şey zaten bizim ilkelerimizde yok." dedi.

Bu operasyonlarla ne yazık ki polislerden ve sivillerden şehitlerin olduğunu belirten Erdoğan, şehitlere Allah'tan rahmet diledi. 1000'i aşkın yaralı bulunduğunu, onlara da şifa dilediğini söyleyen Erdoğan, "Yol arkadaşlarımızdan şehit olanlar oldu. Ama ben ayırt etmiyorum. Hepsi benim yol arkadaşımdı. Hepsine de Rabbimden inşallah o yüce makamda taltif niyaz ediyorum." diye konuştu.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kardeşlerim şunu özellikle söylemem lazım. Bu süreç içerisinde gerçekten bu olaylar Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın yapmış olduğu eylemlerdi yoksa Silahlı Kuvvetlerin kendisinin değil. Çünkü Silahlı Kuvvetlerimizin içinde bunlar bir urdu, ur... Şimdi bu ur temizleniyor. Silahlı Kuvvetlerimiz inşallah kendine yakışır bir noktaya doğru gidecek. Bu arada yargıya da çok teşekkür ediyorum, çünkü yargı; dört bir yanında ülkemizin, makamlarına, mevkilerine rütbelerine bakmadan, kim olursa olsun emniyet teşkilatıyla el ele vermek suretiyle bunları toplayarak tutuklama kararlarını verdiler ve bunları tutukladılar."

Erdoğan, vatandaşların "İdam isteriz" sloganları üzerine, "Şüphesiz ki her talebin değerlendirilmesi, konuşulması, görüşülmesi demokratik ülkelerde bir haktır. Bu, parlamento çatısı altında değerlendirilir. Bunun için bir yerlerden izin almaya da gerek yok." ifadelerini kullandı. 

Erdoğan, "paralel yapı"nın İstiklal Savaşı'nın mücadelesini vermiş olan TBMM'yi de bombaladığına değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün bu yapı, bu bombaladıkları yerde artık parlamento çalışmalarının duracağını zannediyordu. Parlamento bugün toplandı. Bir araya geldiler ve 4 siyasi parti bir ortak bildiri yayımladılar. Parlamento, toplantısını yaptı. Gerçekten güzel de bir bildiri yayımladılar. Bu ortak bildiri aynı zamanda bizim de bildirimizdir. Biz de bunun altına imzamızı koyarız. İşte bu birliğe, beraberliğe, dayanışmaya her zaman ihtiyacımız var. Bunu yaptığımız anda bizim aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Zaten bu olanlar, Türkiye'nin yükselişini hazmedemeyenlerin, hazmedemeyen büyük patronların operasyonudur bu."

Vatandaşların ilk andan itibaren millet olarak meydanlara çıkmasının, her şeyi altüst ettiğini anlatan Erdoğan,  "Diyorum ki, rehavet yok ve hafta boyu biz bu birlikteliğimizi devam ettirmeliyiz. Bu noktada hemfikir miyiz? Hafta boyu bu buluşmaları devam ettirmeliyiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek Başbakan Binali Yıldırım gerek hükümetin gerekse devletin tüm kurumlarının çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, polisin verdiği şehitlere rağmen dik durduğunu vurguladı.

Operasyon kapsamında alınan birçok general olduğunu dile getiren Erdoğan, "Ama şimdi ben bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Burada bir oyuna da gelmeyelim. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleriyle milletimizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir, içeriden takviyeli güçler olabilir. Sakın bu oyuna da gelmeyelim. Eninde sonunda bu Silahlı Kuvvetler bizimdir. Bu Silahlı Kuvvetler, "paralel yapı"nın değildir. Bu kardeşiniz de Anayasa'nın amir hükmü gereğince Silahlı Kuvvetlerin Başkomutanıdır." diye konuştu.

"YARINLARA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YÜRÜYECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu anda yargısıyla, polisiyle, askerin dürüst, samimi olan kesimiyle, devletin kurumlarıyla el ele, birlikte, beraber aydınlık geleceğe yüründüğünü belirtti.

Vatandaşlardan "paralel yapı"nın kurslarına, okullarına çocuklarını göndermemelerini istediğini hatırlatan Erdoğan, devletin okullarında çocuklara hafta sonu ücretsiz kurslar yapıldığını anlattı. Erdoğan, "Siz zaten onları karşılıksız bıraktığınızda onlar kendiliğinden kapanır." dedi.

Erdoğan, şu anda binlerce yargı mensubunun, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'ndan 5, Anayasa Mahkemesi'nden 2 kişinin açığa alındığını dile getirerek, "Şu anda yargı gerçekten kararlarını süratli bir şekilde veriyor ve bu özgüvenle birlikte de inşallah yarınlara birlik, beraberlik ve güçlü bir şekilde yürüyeceğiz." diye konuştu.

"KİMİN NE OLDUĞU ÇOK İYİ ORTAYA ÇIKTI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrağın unutulmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Ne diyoruz, tek millet. Tek millet kavramının içinde ne var? Türküyle, Kürtüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Abazasıyla, Romanıyla, Boşnakıyla, Arnavutuyla velhasıl 79 milyon tek millet. Bölünmek yok. İki, tek bayrak. Bayrağımızın rengi, şehidimizin kanıdır. Hilal, bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin tek yıldızıdır. Bayrağımızın üstüne bayrak yok. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Onun için tek vatan, 780 bin kilometrekarede tek vatan. Bu vatanı böldürtmeyeceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Dört, tek devlet. Devlet üstüne devlet asla. Çıkmışlar 'paralel devlet'... Temmuzdan itibaren ülkemizi bölmeye çalışan terörist örgütlere karşı askerimizle, polisimizle biliyorsunuz çok ciddi bir mücadele sürdürdük. Hala o mücadele ağırlıklı Güneydoğu Bölgesi'nde sürüyor. Orasını da Allah'ın izniyle başaracağız. Bu ülkeyi biz 3-5 teröriste bırakmayacağız. Bundan da sağlam çıkacağız ama dediğim gibi tek devlet anlayışıyla da bu Paralel Devlet Yapılanması'na da asla bu ülkeyi teslim etmeyeceğiz."

Temizlenme operasyonu başladığını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bütün yetkili ilgili mercilere buradan hitap ediyorum; Başbakanımızla, bakan arkadaşlarımızla da bunların hepsini paylaştım ve bunların üzerine üzerine gideceğiz, nerede ne varsa... Demiştim ya, 'İnlerine gireceğiz.' İnlerine bunların girdik, giriyoruz. Şu olay var ya, Allah'ın bize büyük bir lütfudur. Çünkü kimin ne olduğu çok iyi ortaya çıktı. Bunların imamları falan ortaya çıktı. Şimdi bunların üzerine gitmek suretiyle, kaçanlar kurtuluyor onların da takipçisiyiz. Amerikalı dostlarımız da kalkıp Pensilvanya'daki o terörist başını bize teslim ettiği andan itibaren çok şey değişecek. Onun için biz de diyoruz ki bizim stratejik müttefikimiz olarak, model ortağımız olarak ABD'nin Pensilvanya'dakini bize teslim etmesi lazım. Bu çağrıyı da ben yapıyorum, ama sizlere de diyorum ki rehavet yok, beraber dik duracağız, eğilmeyeceğiz sonuna kadar bu işi kovalayacağız." diye konuştu.

  • Etiketler :
  • Haberler -
  • Türkiye
  • Recep Tayyip Erdoğan

Sayfa Yükleniyor...