Erdoğan: Kimse bizimle çevrecilikte yarışamaz

"5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi" töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, kimsenin kendileriyle çevrecilik konusunda yarışamayacağını belirterek, “Ağaç dikme konusunda kimse bizi eleştiremez. Bu topraklara en fazla fidanı biz diktik'' diye konuştu.

15.11.2013 - 14:38

Erdoğan: Kimse bizimle çevrecilikte yarışamaz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gazi Üniversitesi Gölbaşı Yerleşkesi'nde yapılan "5 Milyon Üniversite Öğrencisi İçin 5 Milyon Fidan Dikimi" töreninde konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

''Ağaç dikim sezonu içinde 5 milyon üniversite öğrencimiz adına tam 5 milyon ağaç dikmiş olacağız. Kampüslerimizi yeşille buluşturuyor gençlerimizin zihinlerini, ufkunu açacak ortamlar oluşturuyoruz. Gençliğe yapılan her yatırım geleceğimize yapılmıştır. Unutmayın ilim Müslüman'ın yitiğidir nerede bulursa alır. 80'lerde gençler ağır zulümlere şahit oldular. Eğitimde, sağlıkta gençlerimiz gelişmiş ülke standardlarını kazanamadı.

'BİZLER GENÇLİĞİMİZİ İMKANSIZLIKLAR İÇİNDE YAŞADIK'
Bizler gençliğimizi imkansızlıklar içinde yaşadık. Şu andaki gençler yaklaşık 100 yıldır gençlerin yaşadığı o ağır sorunlara maruz kalmıyorlar. Gençlerimiz bundan önce hiçbir genç neslin görmediği haklara kavuşuyorlar. Yaklaşık yüz yıldır ilk kez gençlerimiz, çok önemli hakla, çok önemli fırsatlara, bundan önce hiçbir genç neslin görmediği haklara ve standardlara kavuşuyorlar.

'EN TALİHLİ GENÇ NESİL BUGÜNÜN GENÇ NESLİ'
Yüzyıllık tarihi süreç içinde en talihli genç nesil, işte bugünün genç neslidir. Gençler, bugünün genç nesli abilerine, dedelerine ninelerine sorsunlar onların hayatı ile kendi hayatlarını kıyas etsinler. Biz 11 yıl önce göreve geldiğimizde Türkiye'de 346 bin derslik vardı. 79 yılda Osmanlı'dan alınanlarla birlikte. Biz sadece 11 yıl içinde Türkiye genelinde 188 bin derslik inşa ettik. Dünyada internet varken bizim okullarımızda internet yoktu.

'BUGÜNÜN GENÇ NESİLLERİ DERS KİTAPLARINI SIRALARININ ÜZERİNDE BULUYOR'
Şu anda tüm okullarımızda internet var. Bugünün genç nesilleri ders kitaplarını sıralarının üzerinde buluyor. Şu anda 81 ilimizin tamamında üniversite var. Geçmişin bugünden kötü olması bugünle yetineceğiz anlamına gelmez. Şu anda burs ya da kredi almayan öğrenci yok. Her öğrenci başvurduğu takdirde burs veya kredi alır.

'YENİ BİR TÜRKİYE İNŞA EDİYORUZ'
Şu anda yeni bir Türkiye inşa ediyoruz. İşte savunma sanayiine bakın. Kendi gemimizi, tankımızı, uydularımızı artık kendimiz üretiyoruz. İşte Marmaray, 3. köprü, bölünmüş yollar... Ulaştırmada Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırıyoruz. Büyürken özümüze yabancılaşmıyoruz. İşte bakın şu anda bir kentte dev bir şehir hastanesi yapıyoruz.

'ŞU ANA KADAR BELÇİKA BÜYÜKLÜĞÜNDE ALANI AĞAÇLANDIRDIK'
Biz bu topraklarda misafir değil ev sahibiyiz. Ağaç dikme, çevre hassasiyeti konusunda kimse bizi eleştiremez. Bu topraklara en fazla fidanı biz diktik. Şu ana kadar Belçika büyüklüğünde alanı ağaçlandırdık. İstanbul'da hatırlayın dikili ağaçlar bile kuruma noktasına gelmişti. Biz ne yaptık İstanbul'a 3 milyon ağaç diktik. Biz çevreciyiz be, kimse bizimle çevrecilikte yarışamaz. Şu ana kadar 125 şehir ormanı kurduk. 2003'te 33 olan milli parklarımızı 40'a, 17 olan tabiat parklarımızı 193'e çıkardık. Bu çabalarımızı devam ettireceğiz.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan turizme kadar her alanda milli parkta şehir ormanları açısından da inşallah ülkemizi bir cazibe merkezi haline getireceğiz. Başta Gazi Üniversitesi olmak üzere 5 milyon öğrenciye 5 milyon ağaç kampanyasını özellikle tüm üniversitelerimizde yaygınlaştırarak çok daha sağlıklı huzurlu yeşil bir ortamda eğitim görmeleri imkanını sağlayacağız. Peygamberimizin şu sözüyle noktalamak istiyorum; 'Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikin.' İşte biz bu emrin takipçisi olacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...