Erdoğan yine direksiyona geçti, test etti

Türkiye'nin ilk elektrikli seri üretim otomobilini test eden Başbakan Erdoğan, Başbakanlık etrafındaki caddelerde tur attı. Erdoğan, üretilen ilk aracı alabileceğini söyledi.

25.12.2010 - 17:16

İstanbul'da dün Türkiye, Pakistan ve Afganistan cumhurbaşkanlarını direksiyona geçerek cuma namazına götüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün yine otomobil kullandı.


Ancak şehir başkent Ankara'ydı ve bugünkü test sürüşüydü. Türkiye'nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobilinin testi Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapıldı.

Otomobil hakkında yetkililerden bilgi alan Başbakan, ardından direksiyona geçti.

Başbakanlık'tan ayrılarak konutun çevresindeki caddelerde test sürüşü yapan Erdoğan'a kısa turunda Sanayi Bakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Tarık Tunalıoğlu eşlik etti.

Erdoğan, araçla ilgili şunları söyledi:

''Benim ilk söyleyeceğim şey, sessiz. Bir ses duymuyorsunuz. Biraz hızlandıkça hakikaten sadece lastiğin sesini duyar gibisiniz. Uzun bir parkurda sürmediğimiz için hız noktasında nasıl bir ses duyulur bilmiyorum ama şu andaki Başbakanlık Konutu çevresinde hiç ses duymadım. Motorun sesini zaten duymuyorsunuz. Siz de gördünüz.

Kullanımı çok rahat. Tabii bir de yakıtının çok ucuz olması hasebiyle de bir farklılık arz ediyor. Hepsinden öte bir şey var. Biliyorsunuz özellikle artık bizler Kyoto Sözleşmesine imza koyan ülke olmamız hasebiyle hava kirliliği, vesaire ülkemizde bunlar çok önemli bir tehdit oluşturuyor. Doğal gazla hava kirliliğini büyük ölçüde kaldırdık ama tabii araçlarda kirliliği tam manasıyla kaldırabilmiş değiliz. Her ne kadar araçlar da modernize ediliyor, emisyon hacimleri mümkün olduğunca başarılı bir şekilde sürdürülüyor ama bu arabada artık bu tamamıyla yok oluyor. Böyle bir endişeye de yer almayacak.

Tabii fiyatlar da şöyle vatandaşımızın, ticari olarak kullanacakların ceplerine uygun olarak ilan edilirse, açıklanırsa, ki 2011'in ortasında piyasaya süreceğiz diyorlar. o zaman inanıyorum ki ülkemiz bu noktada çok daha büyük bir fırsatı yakalayacaktır. Çünkü iç piyasada otomobil tüketimi yüksek olan bir ülkeyiz. İhracatta birinci derecede ihraç kalemimiz. Bunlar tabii bizleri gerçekten mutlu ediyor. Ben hayırlı olsun diyorum, tebrik ediyorum. Bunlarla da ayrıca gururlanıyoruz.''

Erdoğan, ''Siz kişisel kullanımınız için alır mısınız bir tane?'' sorusuna, ''Tabii hemen şey yaparlarsa, bitirdikleri, yani ilk aracı almak isterim'' yanıtını verdi. Bunun üzerine Renault yöneticileri ''memnuniyetle'' dedi.

Başbakan Erdoğan, ''Dün de direksiyondaydınız. Sayın Cumhurbaşkanı da direksiyona geçti. Sayın Cumhurbaşkanı 'özlemişim'' dedi. Siz de özlemiş misiniz trafiğe çıkmayı?'' sorusu üzerine, ''Araba sürmeyi gerçekten özlemiştik. Bu özlemimizi gerçekten gidermiş olduk'' diye konuştu.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Hız sevenler için pek uygun değil herhalde. Hız 135 kilometreye kadar çıkabiliyor'' demesi üzerine, ''Biliyorsunuz zaten şu anda biz de yeni yaptığımız yasal düzenlemelerde bu hızları kestik. İyice düşürdük. Şu anda aklımda kaldığı kadarıyla azami 110. 110'un üzerine çıkılmaması lazım. Eğer hayatını sevenler varsa, önemseyen varsa, benimseyen varsa bu hızı artık yapmayacak. Ben de bu hızı seven birisiydim ama yanlış yaptığımızın farkını, sorumluluğu alınca çok daha iyi anladık'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...