Cumhurbaşkanı erdoğan, Çin, Endonezya, Pakistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

PKK’ya yönelik operasyonlarla ilgili, "Hükümet, devlet gerekli adımları atmak durumundaydı, daha fazla sabretmek mümkün olmazdı" diyen Erdoğan, operasyonların ardından yapılan "90'lara dönüldü" yorumlarına şu cevabı verdi: 

"Ben buna katılmıyorum. Öyle bir şeyin olması zaten mümkün de değil. O tür ifadeleri kullananların zihinsel yapısı, aslında 90’ların çok daha gerisinde. Dolayısıyla, önce onların kendilerini gözden geçirmeleri lazım. Türkiye artık o dönemleri çoktan geride bıraktı."

"BEŞTEPE'NİN DE ROLÜ VAR"

Bu süreçte üstleneceği rolü de anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: 

"Devlet bu saldırılara tabi ki seyirci kalmaz, kalamaz. Cumhurbaşkanı olarak bizler de seyirci kalamayız. Türkiye’nin yönetiminde Beştepe’nin de rolü var. Cumhurbaşkanı olarak, anayasada verilen rol neyse, o rolü her zaman üstlenmek durumundayım. Artık 90’ların Türkiyesi değiliz. 10 Ağustos’ta milletin oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanı var."

"ABD DE SICAK BAKMAYACAKTIR"

Erdoğan, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeleri de şu ifadelerle değerlendirdi:

"Kuzey Suriye’de terör yapılanmasına sıcak bakmamız mümkün değildir. NATO’daki müttefikimiz ve stratejik ortağımız olan ABD de söz konusu bölgede Türkiye’ye karşı oluşturulabilecek bir tehdide sıcak bakmayacaktır."