Erdoğan'dan İngiltere'de İslamofobi eleştirisi

İngiltere'de Cambridge Merkez Camisi'nin açılışında konuşan Erdoğan, "Demokrasinin beşiği ülkelerde İslam düşmanlığı zehirli sarmaşık gibi yayılıyor" sözleriyle İslamofobi eleştirisinde bulundu. "İslami terör" ifadesine de sert tepki gösteren Erdoğan, "Müslümanlar arasından bir terörist çıkıyor diye İslamı lekeleyemezsiniz" ifadelerini kullandı.

ntv.com.tr 05.12.2019 - 17:46 | Son Güncelleme : 05.12.2019 - 17:57

Erdoğan'dan İngiltere'de İslamofobi eleştirisi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İngiltere'de Cambridge Merkez Camisi'nin açılışına katıldı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"Coşkumuzu paylaştığınız için her birinize şahsım ve milletim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Cambridge'de sadece bir caminin açılışını yapmıyoruz. Çatışma ve husumeti reddeden abidevi bir eseri de bu güzel eseri armağan ediyoruz. Caminin Türk kökenli vatandaşlarımız ve Müslümanlara hayırlı olmasını diliyorum. Cuma günü Londra Köprüsü'nde meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybeden Cambridge Üniversitesi mezunu 2 kişi için ülkem ve şahsım adına taziyelerimi sunuyorum. 

Bu cami dayanışma ve işbirliğinin ürünüdür. İşçisinden mühendisine mimarından hattatı Hüseyin Kutlu'ya teşekkür etmeden geçemeyeceğiz. Daha nice eserlerde birlikte olalım. Emek sahibi herkesi gönülden kutluyorum. Ağaç işçiliğinin şaheseri olan cami bin 300 kişilik kapasiteye sahip. Gerçek anlamda kültürel zenginliği yansıtıyor. Çevre hassasiyetliyle Avrupa'da bir ilki teşkil ediyor. Teknolojinin en son imkanları kullanılarak inşa edilen bu ibadethane Avrupa'nın ilk çevre dostu camisidir. 

"İSLAM KARŞITLIĞINA EN GÜZEL CEVAP"

Bunun yanında külliye misafirperverlik geleneğimizi yansıtmaya aday bir eserdir. Ön bahçe hem cennete hem dünya hayatının güzelliklerine atıf yapan bir anlayışla düzenlenmiştir. Bu caminin yükselen İslam karşıtlığına da en güzel cevap olacağını düşünüyorum. Medeniyetimizin zarafetini yansıtan bu eserin Müslümanlar için iftihar kaynağı olacağını düşünüyorum.

"İSLAM DÜŞMANLIĞI YAYILIYOR"

İnsanlık olarak sancılı ve zor dönemden geçiyoruz. Asırlardır insanlığı bir arada tutan değerlerimizin tehdit altında olduğunu görüyoruz. Demokrasinin beşiği ülkelerde ırkçılık, İslam düşmanlığı zehirli sarmaşık gibi yayılıyor. İbadethaneler faşist grupların hedefi oluyor. Müslüman kadınlar sadece başörtüsü taktıkları için tacize uğruyor. Bu eylemlerden sadece Müslümanlar değil diğer kesimlerde nasibini alıyor. Cami ve diğer ibadethane saldırıları akılalmaz boyuta ulaştı.

"TÜRKİYE DEAŞ'A KARŞI EN BÜYÜK MÜCADELEYİ VEREN ÜLKE"

İslamın içinden veya Müslümanlar arasından bir terörist çıkıyor diye İslamı lekeleyemezsiniz. Türkiye DEAŞ'a karşı dünyada en büyük mücadeleyi veren ülkedir. Ciddi manada cezaevlerimizde DEAŞ'lılar vardır. El Bab'da 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Müslüman terörist olmaz ve İslam'dan terörist çıkmaz. Birilerinin ısrarla gündemde tutmaya çalıştığı İslami terör yaftasını kabul edemeyiz. 

"DEAŞ İLE YPG AYNI ZİHNİYETTE"

Terör örgütleri arasındaki ayrımı da kabul etmiyoruz. Teröristin hepsi kötüdür. Lanetlenesi bir eylemdir. DEAŞ'lı da olsa YPG'li de olsa aynı zihniyetin mensuplarıdır. Adı sanı ideolojisi ne olursa olsun bunların tamamı kana susamış vampirlerdir. Bizim nazarımızda Londra Köprüsü'nde sivilleri öldürenlerle FETÖ'cüler arasında ibadethanelere saldıranlar arasında hiçbir fark yoktur. PKK'lılara nasıl bakıyorsak DEAŞ'lılara da öyle bakıyoruz. 

Masumları hedef alan her türlü eyleme karşı çıkmak mecburiyetindeyiz. Nefret suçlarına karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Medyanın sorumluluk duygusuyla hareket etmesi gerekiyor. Müslümları veya diğer inanç mensuplarını ötekileştirecek beyanlardan uzak durmalarını bekliyor." 

Sayfa Yükleniyor...